Ana sayfa İlahiyat Kur’an Buluşmasında “lânetleşme” konuşuldu

Kur’an Buluşmasında “lânetleşme” konuşuldu

Sana gelmiş olan ilimden sonra kim seninle tartışmaya girerse, onlara de ki: Gelin, çocuklarımızı ve çocuklarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, kendimizi ve kendinizi çağırıp toplanalım; sonra da “Allah’ın lâneti yalancıların üzerine olsun” diye dua edelim. Âl-i İmrân, 3:61

65
0

Kur’an Buluşmalarının 155’inci bölümünde ağırlıklı konularımız “ilim” ve “mübahele” idi.

Resulullah (s.a.v.) ile İsa aleyhisselâm hakkında tartışan ve bu konuda inen âyetlerde haksızlıkları açıkça ortaya çıkan Necranlı Hıristiyan heyetinin hâlâ sapık iddialarında ısrar etmeleri üzerine inen âyet-i kerime, onları lânetleşmeye çağırıyordu. Ancak Necranlı Hıristiyanlar bu daveti kabul etmekten kaçındı ve cizye vermek suretiyle üzerlerinde Müslüman hakimiyetini kabul ederek ülkelerine geri döndüler.

Bu âyeti, Nur sûresindeki “lânetleşme / liân” âyetiyle mukayeseli bir şekilde incelerken, lânetleşme ile ilgili bazı hadis-i şerifleri de okuduk.

Bu arada, âyet-i kerimede hak din için “ilim” olarak, inkâr edenlere de “yalancılar” olarak atıfta bulunulmasından yola çıkarak, bu kavramlar üzerinde de durduk.

UTESAV tarafından Erdemli İş Adamı projesi kapsamında organize edilen Kur’an Buluşmaları, her Cumartesi sabahı 7:00 ile 9:00 arasında Sütlüce’deki MÜSİAD Genel Merkezinde cereyan ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı yazın