Ana sayfa Tefekkür Güncel Niçin “Tayyip” diyorlar?

Niçin “Tayyip” diyorlar?

57
2

Cumhurbaşkanımız, bir kısım çevrelerce, daha önce hiçbir Cumhurbaşkanının maruz kalmadığı bir muameleye tâbi tutuluyor.

Bunlar Cumhurbaşkanımızı andıkları zaman, bir Cumhurbaşkanından söz eder gibi anmıyorlar.

Cumhurbaşkanlığı makamının gerektirdiği saygı bir yana dursun, aralarında muarefe bulunmayan insanların birbirine gösterdiği asgarî saygı kadar bir edep eserini dahi ondan esirgiyorlar.

Ve, bizim örfümüzde hakaret telâkki edilen bir şekilde, onu doğrudan doğruya birinci ismiyle anıyorlar.

Sanki bir asker arkadaşından söz edermiş gibi, T. C. Cumhurbaşkanından “Tayyip” diye söz eden tahkir edici başlıklara medyada hemen hergün defaatle  rastlanıyor.

Akıllarınca böyle yapmakla içlerindeki kini boşaltıyorlar; gerçekte ise kendi seviyelerini sürekli olarak teşhir etmekten başka bir iş yapmış olmuyorlar.

Onlar bunu yıllardır yapıyorlar; onların bu şekilde küçümsemeye çalıştıkları Recep Tayyip Erdoğan ise büyüyüp duruyor. İlk olarak bu tür başlıklar atılmaya başladığında Erdoğan belediye başkanıydı; şimdi Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı. Üstelik, halk oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı.

***

Fakat işin bir de kader cephesi var. Hattâ, asıl dikkate alınması gereken cephe de tam burasıdır.

Acaba kader niçin Cumhurbaşkanımızın, daha önce hiçbir devlet yöneticisinin başına gelmedik bir şekilde, düşmanları tarafından bu şekilde anılmasına müsaade ediyor?

Bize göre bu sorunun cevabı gayet açık:

Onlar Cumhurbaşkanından “ismiyle” söz ediyorlar; kader ise onlara Cumhurbaşkanını “sıfatıyla” tarif ettiriyor!

Tayyip,” önemli bir Kur’ân kavramıdır. Hoş, temiz, güzel, insan tabiatının ve dinin güzel bulduğu ve hoş karşıladığı şey gibi anlamları ifade eder. Kur’ân-ı Kerim’de çeşitli türevleriyle birlikte düzinelerce âyette geçen bu kelimenin kullanılışına birkaç örnek:

Zekeriya o sırada Rabbine dua ederek, “Yâ Rabbi, bana yüce katından tertemiz (tayyip) bir nesil bağışla. Şüphesiz ki Sen duaları işitensin” demişti.

Âl-i İmrân, 3:38

 

Allah, habis olanla temiz (tayyip) olanı birbirinden ayırmadan, mü’minleri sizin şu andaki halinizde bırakacak değildir.

Âl-i İmrân, 3:179

 

Allah böylece habisi temizden (tayyipten) ayırt eder; sonra habisleri üst üste yığar ve hepsini toplayıp Cehenneme tıkar. İşte onlar hüsrana düşenlerin tâ kendileridir.

Enfâl, 8:37

 

De ki: Habis ile tayyip bir olmaz — habis olan şeyin çokluğu sizin hoşunuza gitse bile. Onun için, Allah’tan sakının, ey selim akıl sahipleri, tâ ki kurtuluşa eresiniz.

Mâide, 5:100

***

Bir âyet-i kerimede de (Nur, 24:26) tayyip erkek ve kadınların birbirine, habis erkek ve kadınların da birbirine lâyık olduğu bildirilir. Bu hakikatin bir yansımasını açıkça görmek isteyenler, iç ve dış düşmanların “Tayyip düşmanlığında” nasıl birleştiğine bir baksınlar:

Habisleri tayyiplerden ayırdıktan sonra bütün habisleri bir sepette toplayıp sabah akşam “Tayyip, Tayyip” dedirterek sevdiği bir kulunu onlara tarif ettirmek de, Allah’ın bu âlemde sergilediği acaib-i hikmetinden bir acîp iştir.

2 YORUMLAR

 1. Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’ye göre de tayyib, “tahir manasına uygun güzellik ifade eden bir kelime”dir.

  Herkülnağme 466’nın 15:42’sinde geçiyor. Hoca önce meşhur “Tahir Efendi bize kelb demiş” dörtlüğünü şehvetle okuyor, sonra tam olarak şöyle diyor: “Tahir manasına uygun başka güzellik ifade eden bir kelime de diyebilirsiniz, vezin bozulmuyor!”

  İşin garibi, aynı adam aynı sohbette “Siz kötü söz söylemeyin. Siz mukabelede bulunmayın. İlla bir şey diyecekseniz hidayet dileyin.” diye tavsiyede de bulunuyor.

  Bir de şöyle dese ya:

  “Seza Efendi bize fırıldak demiş,
  İltifatı bu sözde zahirdir.
  Zira meşrebim dönektir benim,
  İtikadımca fır dönmek caizdir!”

 2. Başından sonuna kadar kin, gayz, husumet, adavet, nefret, kibir, gurur dolu bir Herkül “sohbeti.” Aklınca şakirtlerine sıkıyı görünce kıvırtacak şekilde sövmeyi öğretiyor. Hedefte yine “Tayyip” var. “Herkes seciyesine göre hareket eder.” (İsra, 17:84.)

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı yazın