Ana sayfa Tefekkür Güncel Zafer yeni zaferlere koşuyor

Zafer yeni zaferlere koşuyor

338
2

Kırk yılı aşkın bir zamandır irfan hayatımıza ışık saçan Zafer dergisi, tam kadro ile ve yenilenmiş olarak yeniden okuyucularıyla buluştu.

Yayın hayatı boyunca birçok defalar çelmelenen ama azimli bir kadro ile her defasında daha da güçlenmiş bir şekilde yoluna devam eden Zafer dergisi, Selim Gündüzalp’in vefatından sonra da büyük badireler karşısında kalmıştı.

Ancak ilk gününden bu yana dergide emeği geçen ve dergiyi bugünlere getiren yazar ve editör kadrolarıyla Zafer dostlarının ve sadık okuyucularının gayretleri ve hepsinden önemlisi Allah Teâlâ’nın inayetiyle dergi yeniden derlendi, toparlandı ve inci gibi üç tane sayıyı peş peşe memleketimizin irfan hayatına armağan etti.

Dergi, eskiden beri olduğu gibi yine basılı olarak yayınlanmaya devam ediyor. Bu arada, bir yenilik olarak e-dergi yayınına da başlamış bulunuyor.

Zafer’in hayatta olan bütün emektar yazarları, aynen yazılarına devam ediyorlar. Bu arada, yeni imzalar da dergiye renk ve zenginlik katıyor.

zaferdergisi.com adresinden ve 0549 505 60 01-02-03 gerekli bilgilere ulaşabileceğiniz dergi, şimdi okuyucularının desteğini bekliyor. Ve, herkesin kolayca takdir edeceği gibi, bu desteği fazlasıyla hak ediyor.

Bir Zafer emektarı Cüneyt Suavi’nin derginin Şubat sayısında yer alan “manidar” bir yazısını, bir numune olarak sunuyoruz.

Yolcu / Cüneyt Suavi

Küçük yaşlardan bu yana her gördüğüm ihtiyara büyük bir sevgi duydum.  Ve onlarla çok güzel hatıralar yaşadım. Fakat 1976 yılında, Adapazarı’nda yaşadığım bir olay, ilk bakışta hiç de güzel görünmüyordu.  

O zamanlar üniversitede asistandım. Cuma namazı için, şehrin tam merkezindeki Orhan Cami’ye gelmiş, arabamı ilk bulduğum boşluğa park etmiştim. Tekrar yola çıkmak için geri geri gelmek zorunda kalacaktım.   

Namaz sona erdiğinde dediğim şeyi yaptım.  

Ve o garip ihtiyara da o zaman çarptım.

Camiden çıkan cemaat beni çığlık çığlığa ikaz etmeseler, esasında bu işi fark etmezdim. Çünkü arkama baksam da hiçbir şey görmemiştim.

Büyük bir telâş içinde arabadan fırladım. Bazı gençler onu yerden kaldırmakla meşguldü. Daha sonra ihtiyarı şadırvana götürerek yüzünü gözünü temizlediler. Ve oradaki bir tabureye oturttular. 

Hemen yanına koşarak ellerine sarıldım ve:

“Hakkını helâl et dedecim!” dedim. “Sana çarpıp yere düşüren bendim. Ama Allah biliyor ki geriye baktığım halde seni fark edemedim.”

Yaşlı adam o duruma rağmen gülümsüyordu. Fakat beni en çok şaşırtan husus, belki bir asırlık hayat yüküyle bükülerek, yere paralel hâle gelen vücuduydu. Bu yüzden olsa gerek ki arka camdan bakılsa da görünmüyordu.    

Üstünü temizlemesine yardım ederken:

“Merak etme iyiyim yavrum,” dedi. “Biz eski toprağız, kolayca pes etmeyiz.”

Onu zorla ikna edip hemen karşıdaki eczaneye götürdüm ve kanayan sıyrıklarını temizlettikten sonra, cebine bir miktar para koymak istedim. Para bulunan elimi çok büyük bir çeviklikle titrek avuçlarına hapsederken:

“Allah senden razı olsun evlâdım,” dedi. “Ama bu kadar parayı alamam senden.”

‘Bu kadar çok’ demesinden parayı fazla bulduğunu anlamıştım. Yani “Hiçbir ihtiyacı yok!” diyemezdim. Bu yüzden ısrar edince verdiklerim arasından küçük bir miktar aldı ve mahcup bir ifadeyle:

“Bu para şimdi benim mi?” diye tebessüm etti.              

“Elbette dede!” dedim. “Eğer kabul ederseniz sevinirim.”

“Öyleyse bana bununla bir bilet alır mısın?”

İhtiyar adam, bu teklifi karşısında şaşırdığımı görünce, kendisini belki birkaç yaş daha ihtiyarlatan macerasını anlatmaya başladı. Hasta torununu için İstanbul’a gitmiş ve bir gece kaldıktan sonra, Bolu taraflarındaki evine dönmek üzere yola çıkmıştı. Normal şartlarda, cuma namazını Bolu’da kılacakmış. Fakat otobüsleri, Adapazarı’na yakın bir yerde bozulunca, namazı kaçmasın diye bizim oralara kadar gelmişti.

Sözlerini tamamlamaya çalışırken:

“Biraz param vardı ama onu da abdest alırken çaldılar,” dedi. “Bütün namazım boyunca: ‘Eve nasıl dönerim ve kime el açarım?’ diye ağlayıp durdum.”

Bu hatıramı, çok uzun yıllar boyunca ne yazık ki kaleme alamadım. Kısmet bugüne imiş… Ama o olaydan sonra veda etmek niyetiyle bir el veya mendil sallandığını görsem, otobüse bindirerek bir hac yolcusu burukluğuyla uğurladığım o aziz ihtiyarı hatırlarım.

Bir de gözyaşları ile yaptığı duaları…

İlk bakışta bize hoş gelmese de, Mevla’m neylerse güzel eylemez mi?

Zaten yüceler yücesi merhametli Rabbimiz, kendisi için meşakkat çeken hangi kulunu yarı yolda bırakmış ki?

2 YORUMLAR

  1. Zafer Dergisi’nin “Allah yazılı bal peteği posteri”ni ilk defa 1984 yılında görmüştüm sanırım. İlkokul 5. sınıftaydım. Sınıfta elden ele dolaşmıştı o poster. Zafer Dergisi’ni okumaya 1990’da başladım. Dergiyi okumaya başlayınca namaza da başladım. Zafer Dergisi’ni hâlâ okuyorum. Dergiyi her elime alışımda “Acaba bu sayıda neler var?” deyip, tıpkı 28 sene önce ilk defa Zafer Dergisini okurken yaşadığım heyecana benzer bir heyecanla okuyorum dergiyi. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı yazın