Geride bıraktığımız sene, hem ülkemiz için, hem de Risale-i Nur cemaatleri için uğurlu bir yıl oldu.

Türkiye 2014 yılına büyük bir felâketin tam eşiğinden dönmüş olarak girmişti: Bir taraftan devletin kılcal damarlarına kadar nüfuz etmiş, bir taraftan muhaliflerinin aile mahremiyetlerinin en derin gizliliklerine kadar burnunu sokup şantaj malzemesi üretebilmiş, diğer taraftan da en yüksek seviyedeki devlet sırlarını yabancı güçlere servis etmek gibi nice ihanetlere imza atmış bulunan bir paralel yapılanma bir anda deşifre oldu ve içyüzü bütün çirkinliğiyle herkesin gözü önüne seriliverdi.

Gerçi bu meş’um yapıyla mücadele henüz başlıyor; fakat hadisenin Risale-i Nur’a bakan bir yönü var ki, o yönde, yıllardır alınamayan neticeye bir çırpıda ulaşılmıştır diyebiliriz.

Bu yapılanma, yıllardır, Risale-i Nur’un üzerinden iş görüyor ve onun nüfuzundan faydalanmak suretiyle kendisine toplumda bir taban bulabiliyordu.

Gerek metod, gerekse muhtevâ itibarıyla bu yapılanmanın Risale-i Nur ile tamamen zıt düştüğü çok aşikâr noktalar vardı; lâkin bu yapının surî şaşaası bu aşikâr noktaları kitlelerin gözünden saklıyor ve Risale-i Nur ile aralarındaki derin ayrılıkların fark edilmesine engel teşkil ediyordu.

Şimdi, hiç değilse Risale-i Nur denince akla onlar gelmiyor.

Gerçi yıllardır onların üzerinden Risale-i Nur’a fatura edilen bazı cinayetler var ki, bunlardan bütünüyle aklanabilmek biraz daha zaman alacağa benziyor. Hattâ, şimdi zaman ve zeminin icaplarına uyarak onlarla Risale-i Nur arasındaki farkları madde madde sıralayacak duruma gelen entellektüellerimiz bile henüz bu temel farklılıkları ayırt edebildiklerine dair bir belirti vermiyorlar:

Batı hayranlığı, diyalog, İbrahimî dinler safsatası, medeniyetler ittifakı gibi…

Fakat buna da şükür…

Kim derdi ki, bir gün gelecek, herkes bir çırpıda anlayacak Risale-i Nur’un başka, bunların başka bir şey olduğunu?

Kim derdi, yıllardır uluslararası bir organizasyonla promosyonu yapılarak peygamber-üstü bir statüye kavuşturulan bir zâtın popülerliği bir anda Apo’nun gerisine düşecek diye?

Gelinen noktada, en azından bir gerçek bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmış bulunuyor:

Paralel yapı, bundan böyle, Risale-i Nur üzerinden iş göremeyecek!

2014 güzel ve hayırlı bir yıl oldu. 2015 ondan daha güzel ve hayırlı olacak inşaallah.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız