Karı-koca arasındaki ihtilâflar için çözüm yollarını gösteren Nisâ sûresinin 128-130. âyetleri, bu haftaki Kur’an Buluşmasının konusunu teşkil ediyor.

7 Mart Cumartesi sabahı UTESAV organizasyonuyla MÜSİAD’ın Çobançeşme’deki genel merkezinde gerçekleşecek olan 260. Kur’an Buluşmasında okunacak olan âyetlerin meâli şöyle:

Bir kadın eğer kocasının geçimsizlik veya ihmalinden korkarsa, sulh yoluyla anlaşmalarında ikisi için de bir günah yoktur. Sulh elbette daha hayırlıdır. Nefisler ise cimriliğe yatkındır. Eğer siz iyilik edip haksızlıktan sakınacak olursanız, hiç şüphesiz Allah sizin yaptıklarınızdan haberdardır.

Ne kadar isteseniz, kadınlar arasında tam bir adalet sağlayamazsınız; bari tamamen birine meyledip de diğerini ortada bırakmayın. Eğer durumunuzu düzeltir ve haksızlıktan sakınırsanız, şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.

Karı koca ayrılacak olursa, Allah lütfu sayesinde onları birbirine muhtaç etmez. Zira Allah’ın lütfu pek geniştir ve her işi hikmet iledir.

Gerek bu âyetlerde, gerekse konuyla ilgili daha başka âyetlerde ön plana çıkan husus, her türlü ihtilâfın çözümünde, hattâ çözümsüzlüğünde, fazilet ilkesinin ön planda yer alışı. Bu arada, aile içi bütün ihtilâflarda, yuvanın yıkılmadan çözüm bulunması için bütün yollar sonuna kadar ve azamî hassasiyetle deneniyor. Ve bu denemeler sırasında daima İslâmın fazilet ilkesi ön plana çıkıyor. İhtilâflar ister çözülsün, isterse ayrılıkla sonuçlansın, bu gerçek hiç değişmiyor: birlik de güzellikle, ayrılık da güzellikle.

Herkese açık olarak cereyan eden Kur’an Buluşmaları Cumartesi sabahları MÜSİAD’ın Çobançeşme’deki genel merkezinde 6:50’de kılınan sabah namazından sonra simit-peynir-çaydan meydana gelen bir kahvaltı ikramını takiben 7:30’da başlıyor ve 9:00’a kadar devam ediyor.

Programda hanımlara da yer ayrılmış bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız