Samanyolu TV’nin bütün program ve dizi çekimlerini durdurarak personeline izin verdiği bildirildi.

Bazı haber sitelerinde yayınlanan haberlerde, bu kararın gerekçesi olarak kurum tarafından yapılan herhangi bir açıklama yer almadı. Ancak “the Cemaat” medyasının seçim sonrasında âni bir şekilde yelken indirmesine paralel şekilde cereyan eden bu tasarruf, program ve dizilerin malzeme yokluğuna düşmüş olma ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Yaygın şekilde bilindiği gibi, the Cemaat televizyonun bütün program ve dizileri, Ak Parti ve Erdoğan düşmanlığı üzerine kurgulanıyor. Bu düşmanlığın izleri, yemek programlarına, hattâ pilav isimlerine varıncaya kadar bütün programların kılcal damarlarına nüfuz etmiş bulunuyor. Bu sayede, birkaç hafta yahut birkaç gün süreyle kanalı izleyen bir seyirci, farkına varmadan, Ak Parti ve Erdoğan düşmanlığını bütün ruhuna sindirmiş olarak, the Cemaat medyası tarafından yöneltilen her türlü telkinleri tereddütsüzce benimseyecek hale geliyor.

1 Kasım seçimlerinin ortaya çıkardığı yeni durumda ise the Cemaat’in gazete ve televizyonları sivri dillerini bir hayli yumuşatmış görünüyor. Ancak televizyonun bütün programlarına rengini veren ve izleyiciyi Ak Parti ve Erdoğan düşmanlığına formatlamayı amaçlayan kin, nefret, husumet, algı mühendisliği, yalan, iftira gibi unsurlar ortadan kalktığında program ve diziler de bütünüyle boşalacağı için, kanal yönetiminin “malzeme yokluğu” sebebiyle bu kararı aldığı tahmin ediliyor.

Bu arada, STV yayınlarının, görülmekte olan dâvâlarda FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) olarak adı geçen örgütün yasa dışı eylemlerinde bazı talimatları şifreli bir şekilde duyurmakta kullanıldığı yolundaki haberler de yürütülmekte olan soruşturmalara konu teşkil ediyor. Bu durumun da çekimleri durdurma kararı üzerinde etkili olmuş olabileceği tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız