Cemaatin yayın organları, KPSS hırsızlığında da şüphelileri savunurken kendilerini suçlu duruma düşürdü. Bütün ithamları cevaplandırma telâşına düşen Cemaat medyası, böylelikle, daha önceki vak’alarda olduğu gibi KPSS hırsızlığında da “Bunu yapan biziz” mesajını açıkça vermiş oldu.

Bu arada, Cemaat gazetesi, konuyla ilgili haberi okuyucuda Cumhuriyet Savcısına karşı kin ve nefret duyguları uyandıracak şekilde sunarken, Savcının daire şeklindeki net bir fotoğrafını da büyük resmin üzerine yerleştirmek suretiyle kendisini hedef olarak gösterdi.

Sınav iptal edilince suç ortadan kalktı mı?

Cemaatin yayın organları, KPSS hırsızlığı sanıklarını temize çıkarmak için, 2010’daki sınavın iptal edilmiş olduğu iddiasının arkasına sığındı. Halbuki iptal edilen sadece eğitim bilimleri sınavı idi; diğerleri ise iptal edilmemişti. Ayrıca, sınavın iptal edilmesi suçu ortadan kaldırmıyor, bilâkis bir suçun işlenmiş olduğunu açıkça tescil ediyordu. Fakat kendi cemaatine “Ne verirsek yiyorlar” gözüyle bakan Cemaat gazetesi, “suç tescili”ni, beceriksizcesine bir “algı” operasyonuyla, “aklanmak” şeklinde sundu.

Algı operasyonu yapayım derken suçlarını itiraf ediyorlar

Cemaat medyası, öteden beri, maruz kaldıkları suçlamaları, “algı operasyonu” şeklindeki karşı suçlama ile savuşturmaya çalışıyor. Fakat bunu yaparken, Cemaatin bugüne kadara karıştığı bütün suçları alenen savunmak suretiyle kendi kendisini ele veriyor.

Gülen birinci suçlu

Son olarak KPSS hırsızlığı ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Savcılığının yaptığı açıklamada ise, son derece vahim suçlamalar var.

Soruşturmada birinci suçlu olarak aranan Fethullah Gülen’in yıllar önce internete düşen ses kayıtlarındaki “Adliyede, mülkiyede arkadaşlarımızın mevcudiyeti, gelecek adına teminatımızdır. Müslümanlar erken vuruş diyeceğim çıkışlar yaparlarsa, Cezayir’deki gibi başları ezilir. Sivrilmeden, mevcudiyetinizi hissettirmeden çok ilerlere gitmeli. Fuzuli kahramanlık yerine ele geçirmeyi tercih ederim” şeklindeki sözleri de bu Gülen’i bu dâvâda zora sokacak deliller arasında yer alıyor.

Vahim suçlamalar

Dâvânın sanıklarına isnad edilen suçlar ise bir değil, birçok maddeden oluşuyor. Bunlardan bazıları şöyle:

– suç işlemek için örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak,

– resmi belgede sahtecilik,

– kamu kurum ve kuruluşların zararına dolandırıcılık,

– suç delillerini yok etmek,

– görevi kötüye kullanmak,

– yasaklanan bilgileri açıklamak, temin etmek…

***

Konuyla ilgili diğer haberimiz:

http://www.yazarumitsimsek.com/bu-yediginiz-ne/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız