Herhangi bir delile dayanmaksızın din ile ilgili konularda ortaya atılan ve Kur’ân’ın “ümniyye = kuruntu” olarak adlandırdığı asılsız iddialar, 258. Kur’an Buluşmasının başlıca konuları arasındaydı.

Kur’ân-ı Kerim, bu tür iddialar için “Allah’ın vaadi ne sizin kuruntularınıza tâbidir, ne de Kitap Ehlinin kuruntularına” buyuruyor ve arkasından da uyarıyor, Allah ve Resulünün açık vaadleri ve uyarıları dururken birtakım kuruntularla avunmanın ebedî âlemde derin pişmanlıklara yol açabileceğini hatırlatıyordu:

“Kötülük işleyen onun cezasını görür; kendisine Allah’tan başka bir dost veya yardımcı da bulamaz.”

UTESAV tarafından düzenlenen ve geçtiğimiz hafta Karadeniz Vakfının İstinye sosyal tesislerinde gerçekleşen Kur’an Buluşmasında Nisâ sûresinin 122-125. âyetlerini okuduk.

Bu âyetlerden nasibimizi ararken, salih amel kavramı üzerinde de durduk; Kur’ân-ı Kerimde iman ile birlikte zikredilen ve ebedî hayamızın sermayesini teşkil eden bu kavramın kapsamına hangi tür işlerin girdiğini araştırdık.

Ödül ve cezada kadınlar ile erkekler arasında hiçbir fark bulunmadığını bildiren ve hiç kimsenin zerre kadar bir haksızlığa uğramayacağını müjdeleyen âyet-i kerime de gündemimizdeydi.

Son olarak okuduğumuz âyet ise bize Hz. İbrahim aleyhisselâmı örnek olarak gösteriyor ve onun gibi, her türlü bâtıl inançları kesin bir şekilde terk ederek, tam bir teslimiyet ve güzel bir niyetle İslâma tâbi olmamızı bizden istiyor, “İbrahim aleyhisselâmı Allah dost edinmişti; siz de onu örnek alın” diyordu.

Kur’an Buluşmalarının 258. bölümüne ait tam video kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

Herkese açık olarak cereyan eden Kur’an Buluşmaları Cumartesi sabahları 6:50’de kılınan sabah namazından sonra simit-peynir-çaydan meydana gelen bir kahvaltı ikramını takiben 7:30’da başlıyor ve 9:00’a kadar devam ediyor.

Programda hanımlara da yer ayrılmış bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız