Eğirdir Belediyesi tarafından ilçeyi tanıtmak amacıyla hazırlanan broşürde, bu şirin ilçemize damgasını vuran büyük İslâm âlimi Bediüzzaman Said Nursî’den tek kelime ile söz edilmiyor.

“Sakin Şehir Eğirdir” adlı broşürde, Barla hakkında da bilgi verilirken, insanların burayı kilise görmek ve Çam Dağı ile Boyalı adalarını görmek için ziyaret ettikleri ileri sürülüyor.

Broşürün Barla’ya ayrılan üç sayfasının büyük kısmında beldenin Milâttan önce birinci yüzyıla uzanan İslâm öncesi tarihinden söz ediliyor. Barla’nın bugünkü durumunu anlatan son paragrafında ise aynen şöyle deniyor:

“Kasaba yedi mahalleden oluşmaktadır. Halkın geçim kaynakları tarım, özellikle elma, kiraz, erik, kayısı gibi meyveler ve hayvancılıktır. Balıkçılık ve sebzecilik de tercih edilir. Ayrıca ormanlık olan yerlerden kerestelik tomruk çıkarılmaktadır. Yazın turizm nedeniyle nüfus artar. Yabancı turistler 2737 metre yükseklikteki Barla Dağı, kilise ve eski eserlere, yerli turistler ise Eğirdir Gölündeki Çam Dağı ve Boyalı adalarına rağbet etmektedir.”

DP’li Eğirdir Belediyesinin bir kültür hizmeti olarak hazırlanan broşürde, ilçenin folklorundan da hiç söz edilmezken, Belediyenin marifetiyle ilçede klasik Batı müziği etkinliklerinin yapıldığı anlatılıyor.

Broşürde verilen iletişim bilgileri ise şöyle:

Telefon: 0 246 311 52 52 / 0 246 311 24 97

Faks: 0 246 311 24 98

E-posta: egirdirbelediyesi@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız