Bir buçuk sene önce hükûmeti yıkma hedefine dönük olarak tezgâhlanan sokak eylemleri, İsrail yöneticileri arasında bir dua seferberliğine yol açmıştı.

Knesset Başkan Yardımcısı Moşe Feiglin “Türkiye’deki gösterilerin Erdoğan düşene kadar devam etmesi için dua ediyoruz” demiş, Türkiye düşmanlığıyla tanınan eski Dışişleri Bakanı Lieberman da “Mutluluğumu gizleyemiyorum” şeklinde konuşmuştu. İsrail Altyapı Bakanı Silvan Şalom’un mutluluğu ise, “Türkiye’yi Yeni Osmanlıların iktidarından kurtaracak her gelişmeyi memnuniyetle karşılarız” sözlerine yansıyordu.

İsrail’in umduğu neticeyi vermeyen dualar, daha sonra dönemin emekli vaizinin öfkeli beddua seansları halinde devam etti.

Ancak İsrail-Cemaat ittifakının bedduaları, seçim sandığına ve kamuoyu yoklamalarına, “hayır duası” şeklinde yansıdı ve gerek hükûmet, gerekse bedduaların hedefindeki Erdoğan, iktidarını daha da sağlamlaştırdı.

Şimdi ise, Türkiye Cumhurbaşkanı ve hükûmeti aleyhinde bedduaya kışkırtılan Cemaat, “Erdoğan yakında ölecek, ömrü kısaldı. Kurtulacağız, dua edin. Toprak kabul etmeyecek, mezarında ters dönecek” şeklindeki vaadlerle avutulmaya çalışılıyor.

Hasımları yerine kendi aleyhlerine sonuç verse de, İsrail ile Cemaatin dua ittifakı devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız