Beş sene önceki KPSS sınavında soruların ele geçirildiği ve bu sayede binlerce kişinin haksız yere sınavı kazanmış göründükleri belgelendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, şimdiye kadar hiçbir sınavda 120 sorunun tamamını bilen çıkmazken, 2010 sınavında 350 kişi birden bunu başarmış. Üstelik bunlardan 70’i karı-koca, kimi akraba, kimi de aynı adreste oturuyor.

100 ve üzeri soruyu 3227 kişi doğru cevaplandırmış, bunların 1000’den fazlası karı-koca ve birinci derecede akraba, 980 tanesi de aynı adreste oturuyor.

– Soruların ÖSYM’den flaş belleklerle sızdırıldığı,

– sızdırılan soruların paralel yapının ilk sorumlularına ulaştırıldığı,

– paralel yapıya yakın kişilerin “Fetih Suresini okuyacağız” parolasıyla evlere davet edilerek kendilerine soruların verildiği,

– il sorumlularının soruları akrabalarına da verdikleri,

– sınavlarda yüksek puan alanlardan bazılarının paralel yapıya ait kurumlarda çalıştıkları, sınavdan sonra ise kamu kurumlarına yerleştirildikleri de, Ankara Savcılığında kamuoyuna yapılan açıklamada yer alan bilgiler arasında.

Her fırsatta “Biz haram yemedik” diyen paralelciler, bütün bu olup bitenleri savunmak suretiyle, bir yandan suçlarını itiraf ederken, bir yandan da bu pürtelâş iddialarıyla “Haram yemediyseniz bütün bu yedikleriniz ne?” sorusunu davet ediyorlar.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu konuda yapılan açıklama aynen şöyle:

 

Yapılan soruşturmada 10 Temmuz 2010 tarihinde ÖSYM tarafından Eğitim Bilimleri (120 soru), Genel Yetenek (60 soru), Genel Kültür (60 soru) alanlarında yapılan KPSS’de, sınav sorularının sınavdan önce ele geçirildiği ve dağıtıldığı yönünde önemli delillere ulaşılmıştır.

 

KPSS tarihinde daha önce hiçbir dönemde Eğitim Bilimleri Alanında 120 sorunun 120’sini ve 119’unu doğru cevaplayan olmadığı halde, 2010 sınavında tam 350 kişinin 120 sorunun 120’sini de doğru cevapladığı görülmüştür. Bu 350 kişinin 70’inin karı-koca, 23’ünün akraba, 52 adayın ise aynı adreste veya aynı apartman, site veya sokakta ikamet ettiği anlaşılmıştır.

 

Yine aynı sınavda tam 423 kişinin 120 sorunun 119’unu doğru cevapladığı, 100 ve üzeri net doğru yapan kişi sayısının 3.227 olduğu, bunlardan 637’sinin birinci derece akraba, 446’sının karı-koca oldukları bilgisine ulaşılmıştır. Ayrıca bu kapsamda 980 adayın aynı adres, apartman, site veya sokakta ikamet ettikleri görülmüştür.

 

Anılan sınavın iptal edilmesi sebebiyle tekrarlanan ikinci sınava ise 100 ve üzeri net yapan 3.227 adaydan 1.174’ünün girmediği anlaşılmıştır. Ayrıca 2.260 adayın telefonla irtibatlı oldukları ve 2.039 adayın 10 ve üzeri işçi çalıştıran kurum ve şirketlerde kaydının bulunduğu tespit edilmiştir.

 

Soruşturma kapsamında Genel Yetenek Alanında 2009 yılında 60 sorudan 60’ını doğru cevaplayan kişi sayısı 6 olduğu halde, 2010 sınavında 60 sorudan 60’ını 1.028 kişinin doğru cevapladığı, Genel Yetenek ve Genel Kültür Alanında sınav sorularının deneme sınavı adı altında ve doğru cevapları koyulaştırılmış olarak dağıtıldığı anlaşılmıştır. Genel Yetenek Alanında yer alan 30 matematik sorusunu birçok adayın hiç işlem yapmadan veya çözüme yönelik işlem yapmadan doğru cevapladığı, matematikçi bilirkişiler ile ölçme ve değerlendirme uzmanı bilirkişilerin hazırladıkları rapordan anlaşılmıştır.

 

MASAK’tan alınan rapor, SGK, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda, ilk etapta gözaltı kararı verilen 82 şüpheli ile toplamda 1.435 şüphelinin kamuoyunca bilinen belirli bir yapıyla mali, sosyal ve ekonomik bağlarının olduğu tespit edilmiştir.

 

Jandarma Kriminal Raporu, Emniyet Bilişim Uzmanlığı Raporu, YÖK Denetleme Kurulu Raporu, ÖSYM, TÜBİTAK, MASAK, YÖK, SGK, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden alınan bilgiler, şüphelilerin ikrarları, müştekilerin beyanları, matematik ile ölçme ve değerlendirme uzmanı bilirkişilerin raporları, HTS analiz çalışması raporu ve Cumhuriyet Başsavcılığımızla toplanan tüm delillere göre, ilk etapta gözaltı kararı bulunan şüphelilerin kamuoyunda bilinen bir yapıyla doğrudan bağlantılarının olduğu ve bu kişilerin sınav sorularını sınavdan önce örgütlü bir şekilde ele geçirip dağıttıkları, bu suretle atamalarda diğer adaylara göre öncelik elde ederek, haksız ve hileli bir şekilde kamu kurumlarına memur olarak atandıkları ve bu nedenle de yüz binlerce adayın haksızlığa uğratıldığı anlaşılmıştır.

***

Konuyla ilgili diğer haberimiz:

http://www.yazarumitsimsek.com/algi-operasyonu-cemaat-medyasinin-isi/

1 YORUM

  1. Girdiğim tek KPSS sınavıdır. İptal edildikten sonra protesto edip yinelenen sınava girmedim. O gün bugün özel sektörde çalışıyorum. Benim hem güven duygumu zedeleyip hem de hakkımı gasp ettikleri için 800.000’de 1 hakkımı helal etmiyorum. Böylece daha da ‘haram yemedik’ demesinler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız