Bir cemaati yönetenlerin işlemeyi âdet haline getirdikleri suçlar, onlara uyan, onları destekleyen ve savunan cemaati de sorumluluk altına sokar mı?

Bediüzzaman, bu soruya gayet açık ve net bir şekilde “Evet” cevabını veriyor.

Biz cahiliz, sizin gibi ehl-i ilmi taklit ederiz” şeklindeki bir savunmayı da kesin bir şekilde reddediyor.

Bunu yaparken de, kolay kolay hiç kimsenin cesaret edemeyeceği bir açık yüreklilikle, “Benim sözlerimi de mihenge vurunuz; belki ben de müfsidim veya bilmeyerek ifsad ediyorum” diyerek kendisini körü körüne taklit edecek olanları bundan men’ ediyor.

İşte Bediüzzaman Said Nursî’nin bu konuda herkesin kulağına küpe olacak sözleri:

 

Hiçbir müfsid ben müfsidim demez. Daima suret-i haktan görünür. Yahut bâtılı hak görür.

 

Evet, kimse demez ayranım ekşidir. Fakat siz mehenge vurmadan almayınız. Zira çok silik söz ticarette geziyor. Hattâ benim sözümü de, ben söylediğim için hüsn-ü zan edip tamamını kabul etmeyiniz. Belki ben de müfsidim veya bilmediğim halde ifsad ediyorum.

 

Öyleyse her söylenen sözün kalbe girmesine yol vermeyiniz. İşte size söylediğim sözler hayalin elinde kalsın, mihenge vurunuz. Eğer altın çıktıysa kalpte saklayınız. Bakır çıktıysa çok gıybeti üstüne ve bedduayı arkasına takınız, bana reddediniz, gönderiniz. . . . – Çendan cahilsiniz, fakat âkılsınız. Hanginizle zebib, yani üzümü paylaşsam, zekâvetiyle bana hile edebilir. Demek cehliniz özür değil.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız