CHP’ye niçin oy verilmesi gerektiğini, en iknâ edici bir şekilde Eğirdir’li bir şoför anlatmış.

Konya’da yayınlanan Gözde gazetesindeki bir yazısında öğretmenlik yıllarına ait bir hatırasını anlatan Osman Altaş, kendisini “CHP’ye oy vermek lâzım” diyen şoförün partiyi çok iyi özetlediğini söylüyor ve “siyaset profesörü” olarak niteliyor.

Altaş’ın Gözde gazetesindeki yazısı:

 

Eğirdir güzel Anadolu’nun güzel ve şirin bir ilçesidir. Aynı isimdeki büyük bir gölün kenarında kurulmuştur. Tarihinde maneviyat eri güzel insanlar yaşamışlar, evliyaullahtan Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de bu güzel beldenin Barla köyünde mecburi ikamete memur edilmiş ve bu yörenin insanları o mübarek insanın feyiz ve ruhaniyetinden istifade etme şerefine nail olmuşlardır.

Ancak son zamanlarda meydana gelen kültürel erozyondan orası da nasibini almış, buna ilave olarak göl turizmi de negatif etkiye hız kazandırmıştır.

Eğirdir’de Devlet eliyle 900 yataklı bir hastane yapılmış, Dağ komando birliği kurulmuş, gölden sulama sistemleri yapılmış ve bölge yapılan yatırımlarla Türkiye geneline göre daha zengin bir duruma getirilmiştir. Benim öğretmenlik yaptığım yıllarda, Eğirdir ilçe merkezinden yeni kurulan ve Yeni Mahalle denilen yere bir dolmuş hattı vardı.

Beş ya da altı dolmuş vardı. Bu hattın şoförleri gündüz kazanırlar, gece içerlerdi. Hepsi yarı sarhoş insanlardı. Dolmuşlar ilçe merkezinden kalkar, Yenimahalle’ye gelir ve oradan dönerler, hastane kapısında müşteri beklerlerdi.

Dolmuş ne zaman dolarsa hareket o zamandı. Bir gün dolmuşun ön koltuğuna oturdum, şoför direksiyonda, gelen giden yok, Havada biraz sıcak. Beklemekten sıkıldım ve geyik muhabbeti olsun diye şoförle konuşmaya başladım. “Abi, bir ay sonra seçim var, ben buraya yeni tayin oldum. Oy kullanmasam kanunen suç, para cezası var, oy kullansam bölgenin yabancısıyım adayların hiçbirini tanımıyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bana yardımcı olur musun, siz kime, hangi partiye oy verecekseniz, sizin vereceğiniz yere ben de vereyim. Bu seçim de böyle olsun” dedim.

Bizim alkolik şoför kostaklanarak, “Benim oyum CeHePe’ye” dedi. Ben “CHP’nin ne özelliği var, sizin CHP’yi tercih etmenizdeki sebep nedir?” diye sordum. Bizim şoför aynı eda ile, “Adam gibi içmesini biliyorlar” dedi. Dedim ya, geyik muhabbeti, “Diğerleri içmesini bilmiyorlar mı?” dedim. Bizim şoför “Bilmiyorlar, bilmiyorlar, içseler de ağızlarına yüzlerine bulaştırıyorlar” dedi.

Cevap çok enteresandı. Şoförü tebrik ettim. Adam, Çok özlü ve net bir şekilde CHP’yi, ve CHP seçmen karakteristiğini dört kelimeyle özetleyivermişti. “Adam gibi içmesini biliyorlar!” Adam, gerçek bir siyaset profesörü.

***

Osman Altaş’ın Gözde gazetesindeki yazısının bağlantısı:

http://www.gozdegazetesi.com/siyaset-profesoru/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız