Değerler eğitiminde öğrencilere “ölüm, âhiret gibi soyut kavramların” anlatılması, soyut düşünceyle arası fazla sıcak olmayan aşırı laiklikten muztarip çevrelerin tepkisini çekti.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı arasında imzalanan protokola uygun şekilde ilköğretim okullarında başlayan değerler seminerleriyle ilgili olarak Hürriyet gazetesinin yaptığı yayında, çocuklara 11 yaşından önce dinî eğitim verilmemesi gerektiği iddia edildi.

Gazetenin konuşturduğu uzman görünümlü ve ideolojik saplantılı bazı kişiler, çocukların soyut kavramları anlayamayacaklarını ileri sürerek bu gerekçe ile dinî eğitime karşı çıkarken, bunun yerine “hoşgörü” gibi daha başka soyut kavramların öğretilmesi gerektiğini iddia ederek kendileriyle çelişkiye düştüler.

Sözde uzmanların 11-12 yaşlarından önce çocukların soyut kavramları anlayamayacaklarını iddia etmeleri, kendilerinin bu eğitimi nerede aldıkları sorusunu beraberinde getirdi.

Bu iddialar, aynı zamanda, ünlü psikiyatrist Prof. Dr. Ayhan Songar’ın sık sık dile getirdiği soyut düşünce ile ilgili endişelerini de hatırlattı. Rahmetli Songar Hoca, insana ait en önemli özelliğin soyut düşünce olduğunu vurguluyor ve başta uydurma dil olmak üzere, insanı bu özelliğinden yoksun bırakma istidadı taşıyan tehlikelere karşı her fırsatta kamuoyunu uyarıyordu.

Şimdi çocukların dinî değerlerden yoksun şekilde yetiştirilmesini savunan sözde uzmanların öne sürdükleri “soyut düşünce” gerekçesi ise, onların yakındığı değerler eğitiminin ne kadar önemli bir fonksiyonu yerine getirdiğini açığa çıkarıyor. Velilere çağrı:

Çocuklarınızın bu “uzmanlar” gibi soyut düşünceden ürken kişiler olarak yetişmesini istemiyorsanız, ne yapın yapın, onların bu değerler eğitiminden en yüksek seviyede faydalanmasını sağlayın.

Çocuklara hangi yaşta din eğitimi verilmesi gerektiğine dair bir yazıya şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.yazarumit.com/din-dersi-icin-birinci-sinif-erken-mi/

 

1 YORUM

  1. Günümüzde soyut düşüncenin, manevi değerlerin ne kadar önemli olduğu çok daha iyi anlaşılıyor. Çok güzel bir yazı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız