Günümüzün en önemli problemlerinden biri olan “fetva” konusu, 259. Kur’an Buluşmasının başlıca konularından birini teşkil ediyordu. Buluşmanın bir diğer ağırlıklı konusu ise, yetim kızların hakları idi.

UTESAV organizasyonuyla Karadeniz Vakfının İstinye tesislerinde gerçekleşen Buluşmada Nisâ sûresinin şu mealdeki 126-127. âyetlerini okuduk:

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah’ındır. Ve Allah herşeyi kuşatmıştır.

Kadınlar hakkında senden fetvâ istiyorlar. De ki: Size onlar hakkındaki fetvâyı Allah veriyor. Haklarını vermeksizin nikâhlamak istediğiniz / istemediğiniz yetim kızlar ile güçsüz ve korunmasız çocuklar hakkındaki hükümler ve yetimlerin hakkını âdil bir şekilde gözetmenize dair emirler, kitapta size okunuyor. Hayır olarak siz ne işlerseniz, muhakkak ki Allah onu hakkıyla bilir.

Fetvâ, gerçekte kişinin inancını ve dinî hayatını sağlamlaştıran çok önemli bir uygulama olduğu için Kur’ân’da bu isimle anılmıştı. Ancak bu, fetvâ vermeye ehliyetli kimselerin varlığını gerektiriyordu. Aksi takdirde, bilen-bilmeyen herkesin gelişigüzel fetvâlar vermeye kalktığı bir zamanda – şimdi olduğu gibi – böyle fetvâların dini sağlamlaştırmak bir yana dursun, daha da zaafa uğratmaktan başka bir sonuç vermesi beklenemezdi. Bunun çözümü ise, fetvâ için başvuracağı kimseleri tesbit etmekte herkesin son derece sorumlu davranmasıyla mümkün olabilirdi.

Yetim kızların durumu ise Nisâ sûresinin başında ele alınmış olmakla birlikte, burada onların haklarını gözetmek hususunda insanlar bir kere daha uyarılıyordu. Bu tekrarın sebebi ise, Ashab-ı Kiramın bu konudaki hassasiyetlerinin sonucu olarak meseleyi yeniden gündeme getirmeleri ve Resulullahtan (s.a.v.) açıklama istemeleriydi. Kur’ân’ın konuyla ilgili cevabı ise, hem geçmişteki haksızlıkları hiçbir iz bırakmayacak şekilde ortadan kaldırmaya, hem de insanların içinde iyilik, güzellik, fazilet tohumlarını yeşertmeye yönelik muhteşem bir eğitim sürecini sergiliyordu.

259. Kur’an Buluşmasının kesintisiz video kaydını bu bağlantıdan izleyebilirsiniz:

Herkese açık olarak cereyan eden Kur’an Buluşmaları Cumartesi sabahları MÜSİAD’ın Çobançeşme’deki genel merkezinde 6:50’de kılınan sabah namazından sonra simit-peynir-çaydan meydana gelen bir kahvaltı ikramını takiben 7:30’da başlıyor ve 9:00’a kadar devam ediyor.

Programda hanımlara da yer ayrılmış bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız