Diyanet İşleri Başkanlığı, içinde bulunduğumuz 2015 yılında Risale-i Nur Külliyatının tamamını yayınlamış olacak.

Külliyata dahil eserlerden tasarım çalışması büyük ölçüde tamamlanan Mesnevî-i Nuriye ile Sözler’in Nisan ayı içinde okuyucuyla buluşması planlanıyor.

Konuyla ilgili olarak Sabah gazetesinde yayınlanan bir haberde, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Dönmez’in Diyanet İşleri Başkanlığı Yayın Dairesi ve Diyanet Vakfı yetkililerine talimat vererek “Risale-i Nur külliyatının tamanının 2015 yılında basılması ve dağıtılmasının tamamlanmasını istediği” bildirildi.

Haberde, külliyatın yayına hazırlanması için çok ciddi ve titiz bir çalışma başlatıldığı, tezhip, hat ve grafik tasarımıyla eserlerin tıpkı İşaratü’l- İ’caz baskısında olduğu gibi en güzel şekilde okuyucuya ulaşabilmesi için ehliyetli bir heyet tarafından çok dikkatli bir çalışma yürütüldüğü, bu yüzden de baskı sürecinin zaman aldığını ifade edildi.

Korsan yalanları

Yıllardır korsan Risale neşriyatı yaparak rant sağlayan ve siyasî kinlerin neşir organı haline gelmiş gazetelerinin yol açtığı büyük maddî zararı bu yoldan karşılamaya alışmış bulunanlar ise, tamamen ters yönde haberler üreterek kamuoyunda Diyanet İşleri Başkanlığının Risale-i Nur Külliyatını basmayacağı yolunda bir algı oluşturmaya çalışıyorlar.

Bu konuda zaman zaman Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde “meçhul kişilere” atıfta bulunularak dedikodu imal ediliyor ve haber olarak pazarlanıyor, ancak her defasında da bu mamuller asılsız çıkıyor.

Sahte kahramanlık para bitinceye kadar

Gazete, bu arada, “Risale-i Nur basımından rant sağlamadığını” ispat amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığına bandrol için başvurmadığını ilân edip duruyor. Ancak geçtiğimiz günlerde bizzat gazete adına değil, içlerinden bir kişinin ismiyle Diyanet İşleri Başkanlığına başvuran cemaat, Başkanlıkla mukavele imzalayarak gerekli taahhütlerde bulundu ve Risale basım izni aldı. Bu kişinin basacağı Risaleleri daha sonra gazeteye “satması” planlanıyor.

Risale-i Nur’ların Diyanet tarafından neşir ve himayesine engel olmak üzere CHP ve Pensilvanya öncülüğünde harekete geçen ve bu maksatla Anayasa Mahkemesi ile Danıştaya müracaatlarda bulunan gazetenin bir taraftan “Bandrol almıyoruz” diyerek kahramanlık gösterisi yaparken diğer taraftan da el altından bandrol için müracaat ederek yetki alması, diğer teşebbüslerinden sonuç alamayacağını anladığı şeklinde yorumlanıyor.

***

Üçlü ittifakın Risale-i Nur neşriyatıyla ilgili asıl hedefiyle ilgili diğer haberimiz:

http://www.yazarumitsimsek.com/uclu-ittifakin-hedefi-risale-i-nuru-yasaklatmak/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız