Günlük hayatın boğucu ve baş döndürücü meşgalelerinden bir an için olsun bizi çekip kurtaracak ve hayatımıza anlam katacak kısa bir tefekkür seansı için bu köşeyi açmış bulunuyoruz.

Burada her gün bir âyet, hadis, vecize, bir soru gibi düşündürücü bir metin yer alacak. Ve sizi, bu metin ışığında üç dakikalığına tefekküre davet edeceğiz.

Dilerseniz bu notu okuyup geçebilir veya sonra üzerinde düşünmek üzere bir kenara not edebilirsiniz. Fakat bizim teklifimiz okuyup geçmek değil, başka her türlü meşguliyeti bir kenara bırakıp üç dakikalığına bu not üzerinde düşünmek:

Anlamını, bize bakan yönlerini tefekkür etmek.

Hayatımızı sorgulamak.

Bu sözün bu dakikadan itibaren hayatımıza katacağı birşeyler olup olmadığını düşünmek.

Gerekirse bazı kararlar almak.

Veya aklınıza daha başka ne gelirse… Yeter ki, bugünkü gününüzün 3600 dakikasından sadece 3 dakikasını – ama hiç kesintisiz bir şekilde – ne yapıp yapıp böyle bir muhasebeye ayırın. Ondan sonrası tamamen size kalmış.

Bu arada, tefekküratınızın sonuçlarından bu sitenin okuyucularıyla paylaşmak istediğiniz birşeyler olursa, yorum sütunlarımız da ardına kadar açıktır.


Tefekkür Vakti: 3

Kalbi doğru olmadıkça kulun imanı doğru olmaz.
Dili doğru olmadıkça da kalbi doğru olmaz.

Hadis-i şerif (Müsned, 3:198)


5 YORUMLAR

 1. Allah bizden dosdoğru olmamızı istiyor.Öyle ise mertçe kendime soramadığım ne?Bildim bileli bunu sorguladığım cevabı çoğu zaman hüzünlü olsada doğrudan şaşmadığım ölçüde huzur,kuvvet bulduğum tecrübesidir. İmanın yarısı doğruluktur(sıdk).Doğruluk Allah ın kılıcıdır tabirini kulaklarımıza yerleştirenlere dua ile

 2. Kuranda geçen islah kelimesi var. Islah iki yönlü olabilir. 1-dilin ıslahı, kalbin ıslahı , imanın ıslahı . 2-imanin ıslahı, kalbin ıslahı, dilin ıslahı. Peygamberin Efendimiz (asm), 1. Yönteme dikkat çekmiş. Yani sıralama böyle olmalı demiş. Kişi her gün kentindeki bir yönü ıslah etmeye çalışmalı.

 3. Doğruluk,kalbi doğruluk aynı zamanda imani birliğinde temeli olduğuna göre insandaki dağınıklık noktalarını ikilemlerini çatışmalarını da ortadan kaldırıp kainatta görünen birlik sırrına yaratılış gayesine götürme taliminin de esası oluyor.Zıtlıkların çarpıştığı bu alemde kendindeki çatışmayı yaşayarak yaşayan bizler neyi nerde arıyoruz? Nerede buluyoruz.

 4. Hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe götürür. İyilik de cennete götürür. Kişi doğru söyleye
  söyleye Allah katında sıddîk (doğru sözlü) diye yazılır. Yalancılık kötüye götürür.
  Kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye Allah katında kezzâb (çok
  yalancı) diye yazılır.
  Buhârî, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103, 104.
  20

  3

  z

  F W
  7

  )

  (

  g

  6
  4 1

  “Hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe götürür. İyilik de cennete götürür. Kişi doğru söyleye
  söyleye Allah katında sıddîk (doğru sözlü) diye yazılır. Yalancılık kötüye götürür.
  Kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye Allah katında kezzâb (çok
  yalancı) diye yazılır.”
  Buhârî, Edeb, 69; Müslim,

  Bir de işin diğer tarafı; kapta ne varsa dışarıya o sızar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız