Üstadın talebelerine saldırarak kendisinden söz ettirmeye çalışan bu şahsın adını vermiyoruz.

Yalnız, Risale ticaretiyle iştigal eden cemaat artığı marjinal grubun ahlâk ve edep seviyesini gösteren bu belgeyi ibret için buraya alıyoruz.

Babasının oğlundan bahseder gibi “Fırıncı” diye sözünü ettiği zat, kendisi daha dünyada yokken Üstad’ı evinde misafir etmiş, onun yıllarca hizmetinde bulunmuş, Risale-i Nur’un neşri için hapislere, işkencelere, açlık ve yokluklara katlanmış ve Risalelerin bize kadar ulaşmasında emekleri geçmiş bir büyük Nur kahramanı.

Üstad’ın “Bunlara ilişmek doğrudan doğruya bana ilişmektir” sözünün kapsama alanında olan, eli öpülüp duası istenecek bir mübarek zat.

Üstadın bir hizmetkârını ve dedesi yaşındaki adamı “edepsizlikle” suçlamayı edep telâkki eden ve şöhret yolunun cami duvarından geçtiğini zanneden hayâ fukaralarına edep dersi vermeye teşebbüs etmenin bir fayda getirmeyeceğini en güzel şekilde Mevlânâ anlamış ve anlatmış:

“Asıl edep, edepsizlerin edepsizliğine tahammül edebilmektir” buyurmuş.

Üstad’ın talebeleri de hep öyle yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.

Bununla birlikte, Üstadımızın muazzez ruhunu şad eden bir gelişmeye karşı itirazların nasıl bir ocaktan geldiğini göstermesi açısından, bu “edep” tablosunu da bir kenara not etmekte fayda var.

Bazan bir resim, ciltlerle kitaptan daha güzel anlatır anlatılacak olan şeyi.

***

Konuyla ilgili diğer haberimiz:

https://www.yazarumit.com/iyice-cirkinlestiler/

 

3 YORUMLAR

  1. Sayın Hocam,mümin ahmak olmaz fakat bunlar ahmaktanda öte sözler sarf ediyorlar.
    (Andolsun ki; size, sizin içinizden azîz bir Resûl geldi. Sizin üzüldüğünüz şey, O’na ağır gelir (O’nu üzer). Size çok düşkün, mü’minlere şefkatli ve merhametlidir.tevbe,128)
    Rısale-i Nur ve Üstad Bediüzzaman hz,vede mümtaz talebelerine üzenlere tevbe 128.ayeti okumalarını tefekkür ve tezekkür etmelerini ihtar ve ikaz ederiz.

  2. yeniasya camiasını toplasan yeniasya apartmanını bile dolduramaz yıllardır hummalı calısmanın neticesi. nesli kesik bir cemaat devamı yok dahada

  3. Tarihceleri boyunca Hazreti Ustadin talebelerini sevmediler..istemediler.. ! Hakikate karsi baslarini kuma gomduler…! Ve bu edep ve nezaket sultani “agabeylerimizi ” kurduklari pis tuzaklarla akillari sure itibarsizlastirmaya kalktilar. Bu kadar hayasizlasmalari malum cetenin artik tukendiginin alametidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız