Günlük hayatın boğucu ve baş döndürücü meşgalelerinden bir an için olsun bizi çekip kurtaracak ve hayatımıza anlam katacak kısa bir tefekkür seansı için bu köşeyi açmış bulunuyoruz.

Burada her gün bir âyet, hadis, vecize, bir soru gibi düşündürücü bir metin yer alacak. Ve sizi, bu metin ışığında üç dakikalığına tefekküre davet edeceğiz.

Dilerseniz bu notu okuyup geçebilir veya sonra üzerinde düşünmek üzere bir kenara not edebilirsiniz. Fakat bizim teklifimiz okuyup geçmek değil, başka her türlü meşguliyeti bir kenara bırakıp üç dakikalığına bu not üzerinde düşünmek:

Anlamını, bize bakan yönlerini tefekkür etmek.

Hayatımızı sorgulamak.

Bu sözün bu dakikadan itibaren hayatımıza katacağı birşeyler olup olmadığını düşünmek.

Gerekirse bazı kararlar almak.

Veya aklınıza daha başka ne gelirse… Yeter ki, bugünkü gününüzün 3600 dakikasından sadece 3 dakikasını – ama hiç kesintisiz bir şekilde – ne yapıp yapıp böyle bir muhasebeye ayırın. Ondan sonrası tamamen size kalmış.

Bu arada, tefekküratınızın sonuçlarından bu sitenin okuyucularıyla paylaşmak istediğiniz birşeyler olursa, yorum sütunlarımız da ardına kadar açıktır.


Tefekkür Vakti: 5

En çabuk kabul edilen dua, bir kimsenin gıyabında yapılan duadır.

Ebû Dâvud, Vitr: 29 (1535); Tirmizî, Birr: 50 (1980)


2 YORUMLAR

  1. Sevdiğim insanlara daima hayır dua ettim. Yine sevdigim insanlardan hayır dua istedim. Allah eğer en zor zamanlarda bana bir yol gösteriyorsa, bunda sanırım duaların rolü var.

  2. Hayatımın akışında yaşadığım zorluklarda ve kolaylıklarda hep hissettim dua edilmiş olmak ve dua etmenin en can alıcı tesirini kimbilir belki samimi içten bir dua etmenin veya dua almış olmanın güzelliğinin hangi bir inceliklerini görüyor ve göreceğiz.Dua zamanın da edildiği an veya alındığı zamanlarda maddi manevi kârlarda olduğumuz gerçeğinin peşin ücreti olan huzur ile kendini güvende yüksek bir tasarruf edicinin desti hikmetinde olduğumuzun farkındalığını özelliğini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız