Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sünneti tartışan birtakım türedi tiplerin ortaya çıktığını kaydederek, “Sünneti tartışma yetkisini kimse onlara vermemiştir” dedi.

İbn Haldun Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Medeniyet Şurasının açılışını yapan Erdoğan, Sünnet üzerinde cereyan eden tartışmaların bir nesli ifsad etmek anlamına geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanının konuşmasından konuyla ilgili bölüm aynen şöyle:

“Şu anda birçok insanlar çıktı, türedi. Bu türedi tipler Sünneti ciddî mânâda tartışır hale geldiler. Bu tartışmaların özellikle ülkemizde yapılması, bizler için ciddî mânâda bir üzüntü sebebidir. Şunu açık, net söylemek zorundayım. Hoca olmak, ahkâm kesmek yetkisini kimseye vermiyor ve dolayısıyla sevgili Peygamberimizin sünnetini tartışma yetkisini de onlara vermiyor. Bu tartışmaları açmak, aslında bir neslin ifsadı anlamınadır. Ve bu nesli ifsad etme hakkını da kimse onlara vermemiştir. Kendileri de böyle bir tarzla siyasetin içerisine giremezler, girerlerse bedelini onlar da ağır öderler.”

Konuşmasının devamında “bir medeniyetin ihyası hareketinin içinde olduklarını” belirterek şunları söyledi:

“Medeniyetin şekillenmesinde bilim ve teknik önemli olmakla birlikte, inancı ve sosyal dayanışmayı ihmal ettiğinde ortaya çıkan şeyin adı, bize göre medeniyet değildir. Bu bakımdan Batı medeniyetinin üslûbu ve ölçüleri ile İslâm medeniyetinin üslûbu ve ölçüleri farklıdır. Meselâ bir şehrin Batı ölçüsüne göre medenî sayılması için, yollarda aydınlatma olması, sokaklarda çamur bulunmaması gibi görünür özelliklere bakılır, halbuki İslâm’ın ölçüsüne göre bir şehrin medenîliğinin işareti, meselâ kapı kilitlemeden dışarı çıkılabilmesi, ihtiyaç sahibi herkese el uzatılması, sokak hayvanlarına dahi şefkatle davranılması demektir. Bizim medeniyetimizde medenîlik budur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız