Cemaat’in yayın organı Peygamberimize hakaret eden yayın organını hiçbir şekilde suçlamaksızın kayıtsız şartsız savunurken, Papa Françesko bu konuda net bir çizgi çizdi ve “İfade özgürlüğü temel insan haklarındandır; ancak bu hakkın da bir sınırı vardır, başkalarının inancını alaya alamazsınız” dedi.

Bu haberi veren İngiliz gazetesi de, Charlie Hebdo adlı dergiyi, “dini alaya alan tahrikçi yayınlarıyla tanınan mizah dergisi” olarak tanımladı.

Daily News gazetesinin haberine göre, Papa bu açıklamayı Filipinler yolculuğu sırasında uçakta yaptı.

Papa, geziyi düzenleyen ve bu konuşmayı yaptığı sırada yanında bulunan Alberto Gasparri’yi de örnek vererek şunları söyledi:

“Benim dostum Dr. Gasparri de anama sövecek olsa, bir yumruğu hak eder.”

Françesko, bunu söylerken, Gasparri’ye yumruk atıyormuş gibi yaptı ve şöyle devam etti:

“Bu normaldir. Tahrik edemezsiniz. Başkalarının inancına hakaret edemezsiniz. Başkalarının inancını alaya alamazsınız. Başkalarının dinleri hakkında kötü konuşan, onları alaya alan, başkalarının dinlerini oyuncak edinen kimseler var. Bunlar provokatörlerdir. Bunların başına gelecek olan şey de, Dr. Gasparri’nin anama sövdüğü takdirde başına gelecek olan şeydir. Çünkü özgürlüğün de sınırı var.”

Haberi veren İngiliz gazetesi Daily News de söz konusu mizah dergisinden “tahrikçi” olarak söz etti ve şu ifadeyi kullandı:

“Papanın ifade özgürlüğüyle ilgili bu yorumları, dini alaya alan tahrikçi yayınlarıyla tanınan Charlie Hebdo adlı mizah dergisinin Paris bürosunda 12 kişinin katledilmesini takiben geldi.”

***

Konuyla ilgili diğer haberlerimiz:

https://www.yazarumit.com/simdi-zindiklara-yaranma-zamani/

https://www.yazarumit.com/cumle-zindiklar-cemaate-vekalet-vermis/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız