Gülen cemaati adıyla bilinen topluluğa hakim olan nefret söyleminin kaynağını arayanlara bir kolaylık olur düşüncesiyle, Herkül Nağme’de son olarak yayınlanan “feyizli” bir sohbetin özet metninde geçen bazı tabirleri burada sıralayalım dedik.

http://www.herkul.org/herkul-nagme/431-nagme-firtinalar-karsisinda-savrulanlar-ve-elif-gibi-dimdik-duranlar/ adresinden ulaşabileceğiniz bir sayfalık metinde Gülen’in özetle şunları söylediği naklediliyor:

Şöyle böyle tehlikeli anlarda yer değiştirme işi münafık işidir. Siz üç, dört, beş sene bir heyetle beraber oturmuş, kalkmış, belki aynı sofrayı paylaşmış, aynı bardaktan çay içmiş, aynı tabağa kaşık çalmışsanız şayet, hâlâ onları on-yirmi sene içinde tanımamışsanız, onu -müsaadenizle, kelime çirkin, bağışlar mısınız – ahmaklığınıza veriniz. Yok o süre zarfında sizin içinizde bir tereddüt hâsıl edebilecek bir tavırları, bir davranışları olmadıysa şayet, siz kendi kendinize bir hadise karşısında yol değiştiriyorsanız -rica ederim – onu da nifakınıza veriniz!

 

Yaptıkları hatanın sonucunda hiss-i nedâmetle karşınıza çıkan, bir kısım demagojilerle kendilerini mazur göstermeye çalışan o insanlara da samimi sinenizi açın. ‘Gel kardeşim, seni de kucaklıyorum!’ deyin. Bugün bütün kötülükleri yapanlara, her gün levsiyât kusanlara, salya atanlara, etrafa zift savuranlara karşı siz okunuzun ucuna bir tane gül takın, yayınızı gerin, onlara gül fırlatın.

Bu iki paragraf içinde geçen bir kısım “nezih” ifadeleri sıralayacak olursak:

oturaklaşmamış

yüzer gezer,

zıp orada zıp burada

iki sürü arasında gel-git yaşayan sersem koyun

münafık

nifak

levsiyat kusanlar

salya atanlar

zift savuranlar

para, makam, villa gibi şeyler verilmiş

hayatını temiz götüremediğinden dolayı bir kısım angajmanlıklara düşenler…

Fakat okuyucular bütün bu sözlerin kin, nefret ve husumet gibi duygularla ilgisi bulunmayan birer muhabbet ifadesi olduğunu anlasınlar diye de, Sayın Gülen bu sözleri “Onlara gül fırlatın” diyerek bitirmiş.

Biz de bu hususu duyurarak bir gerçeğin ortaya çıkmasına kendi çapımızda bir katkıda bulunalım istedik. Okuyucularımız da bundan sonra cemaatin medyasından veya bireylerinden gelen kin, öfke, nefret, husumet, intikam gibi hislerin kılığına bürünmüş muhabbet ifadeleriyle karşılaştıkları zaman, yanlış anlayıp da sakın suizan etmesinler.

Erenlerin muhabbeti böyle oluyormuş, ne yapalım?

[Not: Bağlantısını verdiğimiz adreste söz konusu sohbetin 26 dakikalık kaydı var. Bu kadar muhabbeti kaldırabileceğimizden emin olamadığımız için biz bütün sohbeti dinlemeye teşebbüs etmedik ve sadece metinde geçen ifadelerle yetindik. Böyle bir cesareti kendimizde bulsaydık, hiç şüphesiz size yukarıdaki listeden daha zengin bir muhabbet sözlüğü sunabilirdik.]

2 YORUMLAR

  1. Müsaadenizle, kelime çirkin, bağışlar mısınız; Gülen çok “dehşetli” bir adam…. çok çirkin oldu, keşke demeseydim. Fena “dehşetli” ama.. bak yine dedim.. ah dimedim.. bu da benim esprim olsun. Thank you very much….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız