PKK’nın siyasî şubesi HDP’nin eş başkanı Selâhattin Demirtaş, yoğun tepkiler üzerine PKK’yı özür dilemeye çağırır gibi yaparken, bölücü haydut çetesinin eylemlerini desteklediğini de itiraf etti.

Demirtaş, Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki hain saldırıyla ilgili olarak, “Çınar saldırısını yapanlar; kadınlar, bebekler ve siviller için çıkıp bu halktan özür dilemelidirler” dedi.

Yarım ağızla söylediği bu sözlerinde, Demirtaş, PKK’nın adını açıkça telâffuz etmedi.

Ayrıca, PKK’nın devlet kuvvetlerine karşı giriştiği hain saldırılar ile il ve ilçelerde gerçekleştirdikleri büyük tahribat hakkında da hiçbir şey söylemedi.

Sivil halk ile kadınlar konusunda ise, bütün söyleyebildiği, “Halktan özür dilesinler” sözünden ibaret kaldı.

PKK taşeronunun bu cümlesini doğru şekilde okursak, Demirtaş aslında şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyetinin ordusu ile, polisi ile, memurlarıyla savaşmaya devam edin. Şehirleri yıkın, tahrip edin, hendekler kazın, bombalar döşeyin, memleketi yaşanmaz hale getirin. Bütün bu eylemleriniz sırasında eğer kadınlar ve çocuklar da zarar görecek olursa, onlar için de eylem mahallerine ‘Çevreye verdiğimiz zarardan dolayı özür dileriz’ şeklinde bir levha asarsınız, olur biter.”

Bir başka deyişle, HDP, bu açıklama ile, PKK’lı haydutların yaptığı eylemleri üstlenmiş oldu.

Aslında, HDP eş başkanının, örgüt hiyerarşisi içinde, PKK’yı eleştirme gibi bir hakkı bulunmuyor. Zaman zaman kamuoyu baskısı karşısında haddini aşarak yarım ağızla PKK’yı tenkit eder bir iki söz söylese de hemen Kandil tarafından fırçalanmak suretiyle tekrar fabrika ayarlarına döndürülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız