Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, heykel dikme meraklılarını kesin bir dille uyararak, “Bu bizim değerlerimize terstir” dedi.

Heykel yerine hizmete yönelik eserler dikilmesini isteyen Erdoğan, “Bundan sonra kimse bu yola tevessül etmesin” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı bu konuda aynen şunları söyledi:

“Şahsımın heykelini ve benzerlerini yapmışlar. Tabii bunu duyunca ben çok çok üzüldüm. Bu bizim değerlerimize terstir. Ben ne heykelimin dikilmesini istiyorum, ne masklar yapılmasını istiyorum ne bu tür görseller yapılmasını istiyorum. Bir defa bunları kaldırttık. Bundan sonra lütfen bu yanlışlara tevessül etmesinler. Heykel değil hizmete yönelik eserleri diksinler. Bunların bizim değerlerimizle çatışan şeyler olduğunu bir defa bilmemiz lâzım. Bundan sonra kimse bu yola tevessül etmesin.”

Cumhurbaşkanının bu sözleri, Bediüzzaman Said Nursî’ye heykeller hakkındaki düşüncesini soran Mustafa Kemal’e Bediüzzaman’ın verdiği cevabı hatırlattı. Bediüzzaman bu cevabında “Büyük Kur’ân’ımızın bütün hücumu heykelleredir. Müslümanların heykelleri ise hastahaneler, mektepler, yetimleri koruyan yurtlar, mâbedler, yollar gibi âbideler olmalıdır” demişti. (Bkz. https://yazarumit.com/kuranimizin-butun-hucumu-heykelleredir/)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kesin ve sert uyarılarından sonra, denize Fatih heykeli dikeceğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe sokaklarını heykellerle donatan Fatih Belediyesi başta olmak üzere, mahallî yönetimlerin nasıl bir yol takip edecekleri merakla bekleniyor. (Bkz. https://yazarumit.com/putperest-kulturu-belediyelere-nereden-bulasti/)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız