Fethullah Gülen, Nur’un Birinci Talebesi Hulûsi Yahyagil’i ziyaretinde, Hulûsi Ağabeyin kendisine hitaben “Biz Kur’ân’ı, Sünneti Hz. Bediüzzaman’dan aldık, seninki nereden?” diyerek parmağını gözünün dibine kadar soktuğunu anlatıyor.

Bu vak’ayı, Fethullah Gülen’den naklen, İhsan Atasoy “Nur’un Birinci Talebesi Hulûsi Yahyagil” adlı kitabında şöyle naklediyor:

Hulûsi Ağabeyin oğlu vefat etmişti. Biz taziye için orada bulunuyorduk. Bize güzel şeyler anlattı. Ve:

Bütün menba-ı varidat benim için bir yönüyle o işin prizması olan Hz. Bediüzzaman’dır. Yani Kur’an, nur ışıkları içinde akar gelir ona. Ve biz de ondan aldık onu. Sünnet akar gelir, biz ondan aldık.

Böyle anlattı. Sonra parmağını gözümün dibine kadar soktu:

Söyle,” dedi, “seninki nereden?

— İhsan Atasoy, Nur’un Birinci Talebesi Hulûsi Yahyagil, Nesil Yayınları, s. 168.

5 YORUMLAR

  1. Sizce Hulusi Abi “prizma”lı, “ışık”lı cümleler kurar mı? F.Gülen ile alakalı mevzularda Ihsan Bey vb nin kitaplarına ihtiyat lütfen…

    • Hulûsi Ağabeyin ifadelerini Gülen’in kendi kalıplarına dökmüş olduğu açıkça görülüyor. Ancak buna rağmen ortada bir parmak sokma hadisesi var; bu, kendisinin de itirafıyla sabit olan bir gerçek olarak tarihe geçer. İkinci olarak, İhsan Atasoy da Fethullah Gülen’in ve cemaatinin durumunu ortaya koyan bu gibi vak’aları ballandırarak anlatıyordu. Vakta ki sadeleştirme hadisesi ortaya çıktı, arkadaşımız da rotayı başka tarafa kırdı.

  2. Kelimelere takılmanın, üslûb arkasına gizlenmenin bir anlamı yok. Allahü Teâla’nın neshettiği dinleri yeniden ihyâ edip onlarla diyalog kuranın, bu bâtıl dinlerin mensuplarını “ehl-i iman” sayıp Cennet’e koyanın nereden ilham aldığını sorgulamaya gerek var mı? İhsan bu mes’lede samimidir. Daha paralel yapı gündeme gelmeden kitabını bir art niyet taşımadan kaleme almıştır. Kitabı şimdi yayımlasaydı bu bölümü koyup koymayacağını ise kestirmek zordur.

  3. hulusi abinin kerametlerinin çokluğunu bütün elaziz bilir, prismalı karizmalı konuşması ise ilerde böyle şeyler yazacağını kerametiyle haber veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız