15 Temmuz darbe teşebbüsü ile ilgili olarak yapılan akıllara ziyan yorumlardan bir tanesi de bir İlâhiyat Fakültesi dekanından geldi.

Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, hayatlarını ortaya koyarak darbeyi bastıran insanların bu kahramanlığı din adına değil, demokrasi adına yaptığını ileri sürdü.

Prof. Köse, bu evlere şenlik yorumunu, “Allahu ekber sesinin demokrasi sesini bastırmaması gerekiyor” şeklindeki bir tesbitle taçlandırdı.

14 Ağustos tarihli Kadraj programına konuk olan Köse’nin bu konudaki sözleri aynen şöyle:

 

Bizim olayı din üzerinden okumamamız gerekiyor. Yani karşımızda bir ordu var ordunun içinde din kisvesi ile hareket edenler var. Yani din adına yapılmış bir darbe var. Fakat bizim bu darbeyi karşılarken din üzerinden, din söylemleri üzerinden karşılamamız Türkiye’ye yapılacak en büyük kötülüktür. Şunu söylüyorum. Yani din duygusu öne çıktı, doğrudur. Yani işte mesela o gün akşam insanlar gittiler. Belki de bir çoğu Doğan medyasına kızıyor idi, CNN’i kurtardılar. İçeri girerken de “Ya Allah Bismillah Allahü ekber”  dediler. Hepimiz bundan mutlu olduk. Belki kendisini çok laikçi olarak tanımlayanlar da bundan mutlu oldu. Ama buradaki halkın direnişi din adına yapılmış bir direniş değil, demokrasi adına yapılmış bir direniş. Yani “Ben halkım. Burada bir siyasal sistem var, bu siyasal sistem seçimlere bağlıdır.  İktidarı ben alırım, ben getiririm.”  Bunun adına halk sokaklara döküldü. Şunu söylüyorum. Bunu sloganik hale getireyim isterseniz: Allahu ekber sesinin demokrasi sesini bastırmaması gerekiyor.

***

1 YORUM

  1. Hocanin beyanı böyle ise Halt etmiş..hiç bir şey “Ellahu Ekber ” kavram, hakikat ve parolasinin üzerinde olamaz! Bu inanca sahip olanlar ancak ölüme koşmuştur! Bu vahim teşebbüse karşı duran halkın eylemini demokratik bir eylem olarak tanımlamak da eksik, yersiz ve yetersiz…Cumhurun memlekete sahip çıkma teşebbüsü dur halkın eylemi , veselam. Lütfen oturtuldugunuz makamların bihakkin hakkını verin, veya oradan inin hocam ! Çünkü o makamlar milletin..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız