Bir İlâhiyat Fakültesi mezuniyet töreninden internete düşen bir video, İlâhiyat eğitimimizin de – şimdilik en azından İzmir’de – çağ atladığını gösteriyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi 47. dönem mezuniyet törenine ait olduğu ve öğrenci velileri tarafından hazırlandığı anlaşılan klipte, öğretim üyeleri “yeni bir İslâm anlayışından” söz ediyor, öğrenciler de bu yeni İslâm anlayışını danslarla, Sulukule havaları ve tiyatro oyunlarındaki becerileriyle tefsir ediyorlar.

“Ulu Önder Atatürk için saygı duruşu” ile başlayan mezuniyet töreninde konuşan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Rıza Savaş, misyonlarını “Biz İlâhiyat fakülteleri olarak şunu her zaman her yerde savunuyoruz: Gelenekle modern bakışı birleştiren ve ondan yeni bir İslâm anlayışı yorumu, doğru İslâm  yorumu ortaya çıkaran kurumlarız” şeklinde açıklıyor.

Daha sonra sergilenen kızlı erkekli sahne gösterileri sırasında bir öğrenci velisinin olup bitenlere “Hocam bu İslâmiyetin neresinde var?” şeklinde itiraz ettiği işitiliyor, ancak gösteriler buna aldırış edilmeksizin devam ediyor.

Gösteriler arasında yer alan zeybek oyununda ise, fondaki ses, “Kafasında Atatürk, yüreğinde milleti, elinde bayrağı” şeklinde bir “efe” tarifi yapıyor. Bu arada, seslendirilen şarkı ve türküler arasına “Mustafa Kemal Paşa”lı bir parçanın da sıkıştırılmış olduğu dikkat çekiyor.

Klip, “Hakkınızı helâl edin” diyen hocaya öğrenci velilerinin “Hakkımızı helâl etmiyoruz” şeklindeki cevabî yazısıyla sona eriyor.

***

[İlk yayın tarihi: 30 Temmuz 2016]

10 YORUMLAR

 1. Yeni adnan hocalar ve müritleri yetişmiş. Ne mutlu Amerika ya yeni projeleri yeni darbeler yeni yaşarlar yeni zekeriyalar hazir. Wah ülkem.

 2. Bu neya bu kadar rezillik bir ilahiyat fakültesinde olurmu? İslam adına en küçüçük bir şey yok. Fakat rezillik adına her şey var.yazıklar olsun.

 3. Bu nasil bir cehalettir ki dinin icii sacma sapan seylerle dolduruluyor. Yazik ki ilahiyatta bu haldeyse daha soylenecek ne kaldı ki. İs Asımın nesli degil de Halukun nesline dönmüş….Yazik

 4. ÖRF VE ADETLER ÜNİVERSİTE Sİ DEMELERİ YERİNE NEDEN İLAHİYAT İSMİ KULLANMIŞLAR … KENDİLERİNİ KAMUFLE ETMEK İÇİN Mİ …

 5. ilkokul seviyesinde, saçma sapan bir program: İlahiyata yarışan bir kuran ziyafeti ve dualarla milletin ufkunu açan konuşmalar olabilirdi. Bu mudur istikbalin din adamlar. heyhat

  • Aynen kardeşim azına sağlık bunlar islamiyeti oyuncak mı zannediyor kuraan ı kerimde diyorki
   وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُوْلِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
   Mü’min/İnanan kadınlara söyle: bakışlarından kıssınlar, iffetlerini(1) korusunlar. Ondan zahir/görünebilen(2) olan dışında süslerini(3) göstermesinler; örtüleriyle(4) açıklıklarının(5) üzerine vursunlar/koysunlar(6). Kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, yeminlerinin sahip oldukları(7), taabiyetindeki/hizmetindeki arzu sahibi olmayan erkekler veya kadınların avretine(8) henüz zahir olmayan çocuklar dışında süslerini göstermesinler(9). Süslerinden gizledikleri bilinsin diye ayaklarıyla vurmasınlar(6b). Hepiniz Allah’a yönelin, ey mü’minler/inananlar ki kurtuluşa eresiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız