Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8. Dil Kurultayındaki konuşmasında tarihî bir çağrı yaptı.

Mahallî yönetimlere seslenen Cumhurbaşkanı, şehirlerimizin yabancı kelimeler ihtiva eden tabelalardan kurtarılmasını istedi.

Erdoğan’ın bu konudaki sözleri şöyle:

Bir özentidir gidiyor. Kendi dilimizin zenginlikleri varken, bu özentilerle adeta, biraz ağır olacak ama hayvanların yarıştırıldığı malûm Avrupa’daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil. Biliyorum, yarın yazılı ve görsel medya bunu alıp, bunun üzerinden bindirecek, varsın bindirsin, ama biz doğruları konuşmaya mecburuz. Bunları konuşamadığımız için bedel ödüyoruz. Bunları konuşacağız, hele hele siz değerli bilim insanlarımız bunları konuşmadığı sürece işte genç nesiller bunun bedelini farklı şekilde ödüyorlar.

Eskiden bizde “kıraathane” vardı, şimdi bakıyorsunuz buraların isimleri “club” olmuş, “kafeterya” olmuş. Ne güzel kıraathanemiz var. Nedir bu kıraathane? Burada kitap, gazete oku, kahveni, çayını iç, vesaire. Burada adeta sohbetle beraber zenginleş, bildiklerini karşıya sen ver, karşının bildiklerini de sen al. Ama bunlar yerini nereye terk etti? İşte bu kafeteryalara, kulüplere, o da bizim dilimiz değil, “club.” Bu benim değil ki, benim olanı niye kullanmıyoruz? Bunları kullanalım. Bunları belediyelerimize yaygınlaştırıyoruz. Diyoruz ki gelin engelleyin. Bütün bu tabelaları sökün. Bu senin hakkın, en doğal hakkın. Neye müsaade edersen onu asmak zorunda, onu oraya koymak zorunda, ama yaptıramıyorsunuz. Herkes bir yerlere şirin görünmenin gayreti içinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tarihî çağrısına mahallî yönetimlerin nasıl cevap vereceklerini önümüzdeki günler gösterecek. Eğer bu çağrı mahallî yönetimler tarafından ciddiyetle karşılanır ve gereken adımlar kararlılıkla atılırsa, halen yabancı bir ülkenin sokaklarından çok kolay ayırt edilemeyen ülkemizin sokakları tekrar “bizim sokaklarımızın” görüntüsüne kavuşma imkânı bulacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız