“Sevdiğiniz şeylerden bağışta bulunmadıkça birr’e ermiş olmazsınız. Sizin hayır için harcadığınız herşeyi ise Allah bilir.”

Âl-i İmrân, 3:92

Bu haftaki Kur’an Buluşmasında ağırlıklı konumuzu, iyiliğin en üst derecesi olan “birr” teşkil ediyor.

Yarın (30 Eylül Cumartesi) sabah 7’den itibaren Sütlüce’deki MÜSİAD Genel Merkezinde gerçekleşecek olan 166’ncı Kur’an Buluşmasında, Âl-i İmrân sûresinin 92-95. âyetleri ele alınacak.

Bu âyetlerin birincisinde, Yüce Allah bize “birr” mertebesine erişmenin yolunu gösteriyor: sevdiğimiz şeylerden bağışta bulunmak.

Biz de, diğer âyet ve hadislerin ışığında, bu konuyu inceleyeceğiz. Özellikle, Kur’an’a ilk olarak muhatap olan Sahabîlerin bu âyeti nasıl anladıklarına ve hayatlarına nasıl yansıttıklarına dair çarpıcı örnekler, birr’e ulaşmanın yolunu gösterecek. Bu örneklerden günümüze dersler çıkarmaya çalışacağız.

Daha sonra, Yahudilerin bazı yalanlarını Kur’ân-ı Kerim’in nasıl çürüttüğünü ve Peygamberimizin elinde onlara karşı nasıl bir mucize ortaya çıkardığını göreceğiz.

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfının (UTESAV) “Erdemli İş Adamı” projesi çerçevesinde 2013 başından bu yana devam eden Kur’an Buluşmaları, Cumartesi sabahları saat 7:00-9:00 arasında gerçekleşiyor.

Programımız simit-peynir-çay’dan meydana gelen bir kahvaltı ikramı ile başlıyor, 7:30’dan itibaren de sunum ve onu takiben soru-cevaplarla devam ediyor.

Herkese açık olarak cereyan eden Kur’an Buluşmalarında hanımlar için de yer ayrılmış bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız