Gülçin Turna

Bursa’nın Orhaneli ilçesine bağlı , dünya cenneti bir köy Karıncalı. Nurlarla iç içe manevi bir cennet hayatı yaşanıyor.

Karıncalı köyünde Risale-i Nur’lar önce erkekler arasında yayılmıştı. Hizmetlerin inkişaf etmesiyle birlikte erkekler için üç katlı, 80 metrekare salonlu bir medrese-i Nuriye nasip oldu.

Çok geçmeden, köyün hanımları arasında da Risale-i Nur okuma seferberliği başladı; bu arada Rukiye nine evini hanımlar için dershane haline getirdi.

Evvelce ilkokulu bitirdikten sonra bir daha kitap kapağı açmayan köy halkı, Risaleleri tanıdıktan sonra, günde bir iki sayfa derken, âdetâ kitap bağımlısı oldu. “Kızım biz takvim yaprağını zor okuyoruz” diyen teyzelerimizin çoğu Külliyatı bitirdi, ikinci okumaya geçti.

Karıncalı köyünde Risale-i Nur yaklasık 8 yıldır, 8 yaşındaki çocuklardan 84 yaşındaki Hanife nineye kadar her yaştan hanımların elinden Risale-i Nur’lar düşmüyor.

Köyün hanımları şu aralar çok heyecanlı, çünkü sadece hanımlar için 3 katlı medreseleri yapıldı. Gündüz serada çalışmaya giden kardeslerimiz, her akşam yeni dershanelerinde toplanıp Risale -i Nur ile kainat kitabını satır satır okuyor ve hep beraber cennet hazlarını yaşıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız