Ezan, İslâm ve Türkiye düşmanı küfürbaz bir kadının müracaatı üzerine mahkemenin alelacele aldığı “Lefke’de ezanın hoparlörle okunmasını durdurma” kararı uygulanmadı.

Kıbrıs Ada Haber sitesinde yayınlanan habere göre, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, mahkemede alınan kararın muhatabının “Din İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Başkanı değil, Vakıflar İdaresi olduğunun görüldüğünü” ifade ederek, “Dolayısıyla bu karar, Din İşleri Başkanlığını bağlayıcı herhangi bir sonuç doğurmamaktadır. Mahkeme kararı Din İşleri Başkanı ve Başkanlığıyla ilgili herhangi bir hüküm içermemektedir” dedi.

Atalay,  “Kıbrıs’ta mahkeme kararıyla ezanın yasaklandığı veya ezanların susturulduğu” şeklinde bir algı oluştuğunu, ancak bu algının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, “KKTC’de Ezanın susturulması asla söz konusu değildir ve olamaz. Camilerimizden ezanlarımız aynı şekilde okunmaya devam edecektir” dedi.

Atalay’ın açıklamasına uygun şekilde, bu sabah Lefke’deki camilerde ezan yine hoparlörle okundu. Şeyh Nazım camiindeki sabah namazına iştirak eden büyük bir topluluk, “Ezanıma dokunma” yazılı pankartlarla mahkeme kararını protesto etti.

Sabah namazının kılınması sırasında duygulu anlar yaşandı, imamın gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Namaz sonrasında da toplu halde salâvatlar getirildi.

Namaz sonrasında televizyon kameralarına konuşan Kıbrıslılar, Ada’nın ezan için fethedildiğini ve ezan için binlerce şehit verildiğini hatırlatarak, Ada semâlarında ezan seslerini kısmaya hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini bildirdiler.

***

Konuyla ilgili diğer haberimiz:

http://www.yazarumitsimsek.com/ezana-kibrista-yasak-geldi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız