Üstad’ın fazilet timsali talebesine edep dersi vermeye yeltenenlerin akıldan biraz nasibi olsaydı, bunun tam tersini yaparlardı.

Hazır Fırıncı Ağabey lütfedip “ders”lerine gelmişken, ona hürmette kusur etmezler, bir güzel ders yaptırırlar, sonra da hürmet konusunda hiçbir zaman muhatabından geri kalmayan Fırıncı Ağabeyin ağzından alacakları bir iki güzel sözü promosyon malzemesi olarak değerlendirip buna bir de hep beraber çekilmiş birkaç poz muhabbet resmini de ekleyerek “Fırıncı Ağabey de bizimle beraber” diye cümle âleme ilânatta bulunurlardı. (Bkz. Mevlânâ’nın hikâyesi.)

O takdirde vallahi de, billâhi de bir sürü insan onlara inanır, Fırıncı Ağabey ise işin aslını anlatmakta bir hayli zorlanırdı.

Fakat kinleri onlara bunun tam tersini yaptırdı.

İyi ki yaptırdı, çünkü pek çok zahmetle ancak anlatılabilecek bir hakikat, bir defada kendisini herkese birden gösterdi.

Daha önce başka bir cephede bir beddua seansı aynı işlevi görmüştü.

Bu yakınlarda da bir sataşma, yıllardan beri Kur’ân’ı kalkan yaparak kitleleri iğfal eden bir Hadis düşmanı ile onun müdafilerinin içyüzünü bir anda herkese birden gösterdi.

Arada ufak tefek daha başka vak’alar da var, ama uzatmayalım ve neticeye gelelim:

Kader hükmünü icra ediyor.

Yüce Allah, bizi gayba muttali kılıp da herkesin içyüzünü göstermiyor; fakat herkesin içindekini dışa vuracağı vesileler yaratıyor.

Kıssadan hisse:

Bir kişinin veya topluluğun samimiyeti hakkında şüpheleriniz varsa, ya onun menfaatine dokunacak birşey yapın veya böyle birşeyin yapılmasını bekleyin.

Sizi hiç aldatmayacak bir manzarayla karşılaşacaksınız.

[Not: Bu güruhla bu kadar uğraşmamızın sebebi, onların kendilerinde vehmettikleri güç sebebiyle değil, paralel örgüt ile Halkçıların himayesinde çıkardıkları gürültünün bir kısım insanlarda “Risaleler yasaklanıyor, devlet tekeline alınıyor” türünden yalanlara inanma meyli doğurması sebebiyledir. Çünkü utanmadan ve usanmadan tekrarlanan yalanlar, mutlaka etrafında bir kısım insanları toplar. Fakat zaman gelir, onlar da böyle bir üfürmeyle dağılıverirler.]

***

Konuyla ilgili diğer haberlerimiz:

https://www.yazarumit.com/edepsizin-edebi/

https://www.yazarumit.com/iyice-cirkinlestiler/

1 YORUM

  1. Bazilardan duydum Sungur abi demiş ki, ben öldükden sonra kimin kim oldugunu göreceksiniz, dese de demese de öyle oldu hakkaten son iki yılda neler olmadı ki.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız