Denizler ötesinden gelen bir işaretle Alamut kalesinden atlayan Haşhaşîler, toplu halde uçuruma atlayarak “intihar eden” koyunları hatıra getirdi.

Ülkemizde son birkaç yıl içinde bu türden birçok koyunsal eylemlerin görüldüğü hatırlanıyor.

Van’ın Gevaş ilçesinde 1500 koyun toplu bir şekilde uçurumdan atlamış, bunlardan 450 tanesi can vermişti.

Erzincan’daki benzer bir vak’ada 150 koyundan 52’si ölmüştü.

Kars’ta 800 koyunun eylemi 200 zayiatla sonuçlanmış, Hakkâri’de 230 koyun aynı şekilde telef olmuş, Tatvan’da da benzer bir vak’a 150 koyunun canına mal olmuştu.

Bir başka vak’ada ise, Karaman’ın koyunlarından 150 tanesi telef olmuştu.

***

Olaylar ilk bakışta toplu intihar vak’aları gibi görünse de, koyunların bu işi hayattan bezdikleri için yahut başka bir saikle canlarına kıymak niyetiyle yapmadıkları biliniyor.

Çünkü bütün vak’aların bir ortak yönü var:

Hepsi de uçuruma atlamak suretiyle gerçekleşiyor.

Ve hepsinde de önce bir koyun atlıyor, sonra diğerleri peş peşe onu izliyor.

Bundan çıkarılabilecek en mantıklı sonuç da şu olmalı:

Lider konumundaki bir koyun — veya lider olmasa da, o andaki eylemiyle başı çektiği için lider muamelesi gören bir koyun — kendisini uçurumdan aşağı atınca, diğer koyunlarda bir taklit dürtüsü canlanıyor.

O böyle yaptığına göre bir hikmeti olmalı” diyorlar ve bu hikmeti bizzat tecrübe etmek istiyorlar.

***

Bir diğer sonuç:

Böyle toplu eylemlerden koyunların sağ çıkma ihtimali bütün bütün yok değil. Nitekim saydığımız vak’alarda da uçurumdan atlayan koyunlardan az da olsa bir kısmının sağ kaldığı anlaşılıyor.

Yalnız, ilk olarak atlayacak koyunlar böyle bir ihtimali hatırlarına dahi getirmemeli. Çünkü ilk atlayan koyunlardan bir kısmı yerin dibini boyladıktan sonra birkaç kırıkla hayatta kalmayı başarsa bile, arkadan gelen koyunlar onların üzerine düştüğü için, burada “Altta kalanın canı çıksın” kuralı devreye giriyor.

***

Kıssadan hisse:

Hangi türden bir koyun olursanız olun — ister medyatör, ister hukukçu, ister prof. ve benzeri etiketlerin hamili türlerden olsun — hayatta kalmanın birinci şartı olarak, uçurumların tehlikeli yerler olduğunu öğrenmeye bakın ve bu bilgiyi hiçbir tahrik karşısında gözardı etmeyin.

Başka koyunların yaptıklarında hikmet aramaktan vazgeçin.

Yine de, kendinizi mutlaka uçurumdan atarak halis bir koyun olduğunuzu ispatlamayı iyice kafaya koymuş olsanız bile, hiç değilse ilk atlayan siz olmayın. Başkaları sizin üzerinize atlayacağına, siz başka koyunların üzerine atlamaya bakın.

***

Son olaylar koyun eylemlerini hatıra getirdi getirmesine, ama arada çok fazla paralellik kurulmasının da haksızlık teşkil edeceğini hatırlatmadan geçmeyelim.

Çünkü gerçek koyunlar, hiç değilse bilfiil uçurumdan atlayanın peşinden gidiyorlar; bildiğimiz bütün vak’alar hep bu şekilde cereyan etmiş.

Son olaylarda ise, atlama emri, güvenli mevkilerde kendilerini sağlama almış büyük başlardan geliyor.

Ve bizim koyunlarımız atlayanın arkasından değil, “Atlayın” diyenin önünden atlıyorlar.

Burada gerçek koyunlar, sonradan olma koyunları akıl ve hikmet yönüyle bir adım geride bırakıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız