Yavuz Fettahoğlu / Erdemli Hayat

İnsanların güzelleşmek için kullandıkları ürünlerle beraber yüzlerine, gözlerine neler sürdüklerini bilmek ister misiniz?

Aşağıda bulacağınız liste, kapsamlı bir liste değildir; fakat nümune kabilinden, en yaygın şekilde kullanılan bazı “güzellik” malzemelerini sıralıyor.

Atık yemek yağları

Kozmetik ürün imalâtçıları, atık yağlardan elde ettikleri bir maddenin, yaşlanmış ve yıpranmış cildin yenilenmesini hızlandırdığını iddia ediyor. Birçok üretici bu atık yağları restoranlardan ve fast-food kafelerden tedarik ediyor.

Biber gazı (Oleoresin Capsicum)

Deneyenler veya maruz kalanlar bilirler ki, biber gazı, deri ile teması anında ciddi derecede acı veren, hattâ göze temas ettiğinde geçici körlüğe bile neden olabilen tehlikeli bir maddedir. Fakat bu tehlikeli malzeme aynı zamanda parlatma görevini görmek üzere dudak parlatıcıları, rujlar, tırnak parlatıcıları ve ojelerde yoğun olarak kullanılıyor. Eğer kullandığınız bir ürün dilinize “hafif-acı” bir tat veriyorsa içinde kesinlikle OC maddesi (biber gazı) bulunduğundan emin olabilirsiniz.

Kemik iliği

Kemik iliği, kozmetik ürün yapımında kullanılan hayvansal parçalardan yalnızca bir tanesi. Ama hangi hayvanın, Allah bilir! Kemik iliği içerdiği glikosamine maddesiyle cildi gençleştiriyor ve daha sağlıklı yaşlanmasını sağlıyormuş; öyle diyorlar. Aynı zamanda “sakinleştirici” etkisi de varmış. Yüz kremleri, nemlendiriciler ve kırışık engelleyiciler de yoğun olarak kullanılmakta.

Boğa menisi

Şaşırtıcı gibi gelse de, kozmetik ürünlerinde sperm kullanımı yeni bir metod değil. Meselâ morina balığının spermleri nemlendirici ve su tutucu olarak kremlerde kullanılıyor. İngiltere’de bir laboratuar, boğa sperminin saça vermiş olduğu parlaklığın, başka hiçbir şekilde sağlanamayacağını keşfetmiş. Ondan sonra da bu malzemeyle üretilen şampuan, saç kremi, saç spreyi, wax, jöle gibi ürünler piyasayı kaplamış.

Sünnet derisi

Bu yöntem de yeni sayılmaz. Özellikle yüksek tahribatlı yanık tedavisinde, derinin yeniden hızlı bir şekilde yapılanabilmesi için tıpta yoğun şekilde kullanılıyor. Aynı amaca hizmet etmemekle birlikte, kozmetik dünyası da sünnet derisini, gençleştirme işlevi için kullanıyor. Meselâ, dünya çapında tanınmış SkinMedica isimli şirket, özellikle kırışık önlemede, bebeklerden alınan sünnet derisini mikrofiber-partikül olarak krem ve losyonlarda kullandığını ilân ediyor. Bir söylentiye göre bir bebekten alınan deri, 4 hektar alanında deriye sürülecek kadar krem yapmaya yetiyormuş!

Adını söylemesek de olur!

Koyu gri veya zaman zaman siyah renkte olan bu madde ispermeçet balinalarının sindirim sistemlerinden yan ürün olarak elde ediliyor! Tabii, bu ürünü farklı kelimelerle de tarif edebiliriz. Fakat görüntüsü ve oluşumunun tam tersine, topraksı güzel bir kokuya sahip. Bu yüzden kimyagerler, bu maddeyi “güzel kokan” birçok kozmetik-kimya ürünlerinde kullanıyor. Şöyle de diyebilirsiniz: Bu maddeleri öyle güzel pazarlıyorlar ki, hem cebimizi boşaltıyorlar, hem de onca para karşılığında bize verdikleri hayvan dışkısını “güzel koku” olarak bize yutturuyorlar!

Üre

Bu da bir önceki maddenin sıvı halindeki arkadaşı! Çoğunlukla hayvanlardan, kısmen de insanlardan elde edilen bu atık, ter önleyici spreylerde, şampuanlarda, nemlendiricilerde, ağız ferahlatıcılarda ve deodorantlarda ve güneş kremlerinde yoğun olarak kullanılıyor! Meğer üre, A, D, E, ve K vitaminlerini içermekle birlikte su emici, tutucu ve bağlayıcı özelliğe de sahipmiş. Ne olursa olsun, kendi terimizin kokusunu taşımak, herhalde bu kadar masrafa girip de el âlemin üresini sürünmekten daha iyi bir yol olsa gerek! Ama hepsinden iyisi, bir duşun altına girivermek değil mi? (Tabii ki şampuansız — ne olur ne olmaz!)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız