Günlük hayatın boğucu ve baş döndürücü meşgalelerinden bir an için olsun bizi çekip kurtaracak ve hayatımıza anlam katacak kısa bir tefekkür seansı için bu köşeyi açmış bulunuyoruz.

Burada her gün bir âyet, hadis, vecize, bir soru gibi düşündürücü bir metin yer alacak. Ve sizi, bu metin ışığında üç dakikalığına tefekküre davet edeceğiz.

Dilerseniz bu notu okuyup geçebilir veya sonra üzerinde düşünmek üzere bir kenara not edebilirsiniz. Fakat bizim teklifimiz okuyup geçmek değil, başka her türlü meşguliyeti bir kenara bırakıp üç dakikalığına bu not üzerinde düşünmek:

Anlamını, bize bakan yönlerini tefekkür etmek.

Hayatımızı sorgulamak.

Bu sözün bu dakikadan itibaren hayatımıza katacağı birşeyler olup olmadığını düşünmek.

Gerekirse bazı kararlar almak.

Veya aklınıza daha başka ne gelirse… Yeter ki, bugünkü gününüzün 3600 dakikasından sadece 3 dakikasını – ama hiç kesintisiz bir şekilde – ne yapıp yapıp böyle bir muhasebeye ayırın. Ondan sonrası tamamen size kalmış.

Bu arada, tefekküratınızın sonuçlarından bu sitenin okuyucularıyla paylaşmak istediğiniz birşeyler olursa, yorum sütunlarımız da ardına kadar açıktır.


Tefekkür Vakti: 1

Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız Senden yardım dileriz.

Fatiha sûresi, 1:5

4 YORUMLAR

  1. Bu ayeti namazlarımda okuduğum halde aslında ne kadar az düşündüğümü farkettim. Allah sizden razı olsun. Çalışmalarınızın devamını dilerim.

  2. Bu hitaba varmak yalnız Sana kulluk etmek için hangi kulluklardan geçeceğim bu hitabın iltifatına mazhar olmak istiyorum Allahım..Evet yalnız Senden yardım diliyorum bütün varlığımla biliyorum senden başka İhsan eden yok

  3. Arınma âyeti. Çünkü Allah bizi tertemiz yapmak istiyor. Çünkü bütün hikaye, tertemiz, şirk bulaşığı olmayan bir imanla Allah’a kavuşma mücadelesi. Ama uygulamaya geçirmek, hayata asıl yapmak, söyleyivermesi kadar kolay değil. Herhalde o yüzden günde asgari 40 defa hatırlamamız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız