UTESAV organizasyonuyla gerçekleşmekte olan Kur’an Buluşmalarının 261. bölümünde iki gündemimiz vardı.

Bunlardan birincisini, maruz kaldığımız küresel salgın sebebiyle alınan tedbirler teşkil etti.

Bu münasebetle, tabiat kanunları olarak adlandırılan kanunların da Allah Teâlânın kanunları cümlesinden bulunduğu tesbitini yaptık ve bu kanunlara uymanın da, tıpkı teşriî kanunlara uymak gibi üzerimize düşen bir görev olduğunu hatırladık. Bu arada, Resululllahın (s.a.v.) hadis-i şerifleri ile Sahabenin tatbikatında da salgın hastalık gibi tehlikeler karşısında tedbirli davranmanın tıpkı dinî vazifeler gibi bir yükümlülük olarak üzerimizde bulunduğunu gördük.

Daha sonra, gündemimizde bulunan Nisâ sûresinin 131 ve 132. âyetlerini okuduk.

Bu âyet-i kerimeler, Yüce Allah’ın bütün varlık âlemini kaplayan egemenliğini bize hatırlatıyordu. Toplum hayatının çeşitli safhalarını ilgilendiren hüküm, emir ve yasaklar arasında gelen bu âyetler, hayatımızın her ânında ve her konuda Kur’ân’ın bize öğrettiği şekilde davranmanın en hikmetli yol olduğunu ve bu dersleri bırakıp da başka yerlerde problemlerimize çözüm aramanın bize hiçbir fayda sağlamayacağını açıkça gösteriyordu.

Bu arada, Allah Teâlânın üç ism-i şerifi üzerinde de durmak ve bu isimlerden nasibimizi aramak imkânını bulduk. Bunlar Ganî, Hamîd ve Vekîl isimleri idi.

Kur’an Buluşmalarının 261. bölümüne ait kesintisiz video kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

Bundan önce MÜSİAD Genel Merkezinde yapılmakta olan Kur’ân Buluşmaları, virüs salgını sebebiyle alınan tedbirler muvacehesinde, yine Cumartesi sabahları 7:30’da başlamak üzere, sadece https://www.youtube.com/erdemlihayat adresinden canlı olarak yayınlanıyor. Bu tedbirler devam ettiği müddetçe derslerimiz bu şekilde, sadece internet üzerinden canlı yayın şeklinde gerçekleşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız