Cemaatin yayın organları, seçim öncesi CHP örgütüne “Sandığa sahip çıkın” mesajları veriyor.

Zaman gazetesinde üst üste yayınlanan haberlerde, CHP’li isimler tarafından ileri sürülen “AKP hile yapıyor” iddiası bir gerçek olarak işleniyor ve Ak Parti açıkça “oy hırsızı” olarak niteleniyor. Bu haberlerde açıkça CHP propagandası yapılıyor.

CHP ise, bu arada, genlerinde bulunan şeyi yapmaya devam ediyor. Son olarak, Zaman gazetesinin açıkça savunduğu CHP Avcılar Belediyesi mescid yıkarak halkın tepkisini topladı.

Gazete, birkaç gün önceki bir haberinde, Avcılar’ın CHP’li Belediye Başkanına ait iddiaları taraflı bir şekilde sütunlarına taşıdıktan sonra, okuyucularına ve CHP örgütlerine şu satırlarıyla taktik verdi:

 

30 Mart 2014’te yerel seçimlere, seçim hileleri damgasını vurdu. Seçimler, daha önce yaşanmamış birçok skandala sahne oldu. Oy sayımı sırasında yaklaşık 35 ilde elektrik kesintisi yaşandı, oylar mum ışığında sayıldı. Aralarında Yalova ve Ağrı’nın da bulunduğu 14 yerde seçimler iptal edildi, halk yeniden sandık başına gitti. İstanbul Kağıthane’de ise CHP ve MHP’ye ait binlerce oyun AKP lehine değiştirildiği ortaya çıktı. Bir yıl önce yaşanan bu skandalların tartışması devam ederken Türkiye yeni bir seçim sürecine girdi. Yaklaşık üç ay sonra yapılacak milletvekili seçimlerinde partilerin vaatlerinin, yapacağı seçim kampanyasının yanı sıra sandık güvenliği de ön plana çıkacak. Bu noktada CHP’li Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli’nin “hile ile elinden alınmak istenen’ Avcılar’ı nasıl geri aldığı partilere ışık tutacak. Benli, 30 Mart yerel seçimlerinde Avcılar’da oy hırsızlığının önüne nasıl geçtiklerini Zaman’a anlattı.

 

Gazete, CHP’nin basın bürosu tarafından hazırlandığı izlenimini bırakan bu taraflı haberden birkaç gün sonra da, kamuoyunun çok iyi tanıdığı “eski müftü” İhsan Özkes’in “AKP hile ile Üsküdar Belediye Başkanlığını benden aldı” şeklindeki iddialarına alabildiğine geniş şekilde ve taraflı bir biçimde yer verirken, “İşte İhsan Özkes’in yaşadığı Üsküdar tecrübesi ve şahit olduğu seçim hileleri” şeklinde ifadeler kullandı.

Gazetenin söz konusu haberlerinin bağlantıları:

http://www.zaman.com.tr/politika_gece-yarisi-akp-kazandi-haberi-yapilan-avcilari-boyle-geri-aldi-3-bin-kisi-sandikta-nobet-tutunca-hile-yapamadilar_2283589.html

http://www.zaman.com.tr/politika_chpnin-uskudar-adayi-olan-istanbul-milletvekili-ihsan-ozkes-uskudari-hile-ile-elimden-boyle-aldilar_2287409.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here