Türkiye aleyhinde olabilecek hiçbir haberi kaçırmayan Zaman gazetesi, sınırlarımızı ihlâl eden Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili haberlerinde de beklentileri boş çıkarmadı.

Konuyla ilgili haberi Rusya’nın açıklamasından veren gazete, “Kesinlikle Suriye topraklarındaydı” şeklindeki Rus ifadesini manşete çıkarmakla kalmadı, bir de Rus iddialarını destekleyecek şekilde üzerinde grafik çalışması yapılmış bir resim kullandı.

Aynı konudaki Türk Genelkurmayının açıklaması ise, gazetenin internet sayfasında, sınır ihlâlini çağrıştıran en küçük bir ifade kullanılmaksızın, “Düşürülen uçağın iz analizi” başlığı ile uzun bir haberin içinde kaybolacak şekilde verildi. Daha sonraki saatlerde ise bu haber tamamen kaldırıldı.

Putin’in konuyla ilgili açıklamasını da Zaman gazetesi önce “Sırtımızdan bıçaklandık” sözünü başlığa çıkararak verdi, ancak bilâhare — muhtemelen tepkiler üzerine — bu sözü üst başlığa çekerek “Putin’den sert sözler” başlığını kullandı. Daha sonra da Putin’in “Sırtımızdan bıçaklandık” sözünü daha da büyütüp renklendirerek ilk halinden de daha dikkat çekici hale getirdi, ayrıca sonradan gelen haberlere rağmen Putin haberi sürekli şekilde en son haber olarak birinci sırada korundu.

Gazete, taraflı bir şekilde kaleme alınan haber metninde de başından sonuna kadar Putin’in iddialarını destekleyecek ifadeler kullandı. Haberin başında ve sonunda Putin’in sözlerini pozitif anlam yükleyecek şekilde, “belirtti, kaydetti, dikkat çekti, açıklamada bulundu” gibi ifadelerle nakleden Zaman gazetesi, ortasında da Putin’in Türkiye aleyhindeki iddialarını, “açıklamalar” şeklinde niteleyerek madde madde sıraladı.

Gazetenin Putin ile ilgili haber metni aynen şöyle:

 

Rus askeri uçağın düşürüldüğü haberlerinin ardından konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçağın Türkiye sınırına 4 km uzaklıkta Suriye topraklarında düşürüldüğünü belirtti. Putin ‘Sırtımızdan bıçaklandık’ açıklamasında bulundu.

 

Putin’in açıklamalarından satırbaşları…

 

-Rus pilotlar kimseyi tehdit etmiyordu. Rus savaş jetleri Türk sınırından 4 km ötede Suriye hava sahasında düşürüldü. Sırtımızdan bıçaklandık.

 

-Türkiye, Rusya’nın ABD ile bu tür olayları önlemek adına imzaladığı sözleşmeye rağmen Rus savaş uçağını vurdu.

 

-Büyük miktarda petrol militanlar tarafından Türkiye’ye geçiriliyor.

 

-Jetlerimizin düşürülmesi Türkiye-Rusya ilişkilerinde önemli sonuçlara neden olacak.

 

-Türkiye sanki Rusya kendi kendine uçağını düşürmüş gibi davranıyor.

 

-Rusya Federasyonu, Türkiye’yi sadece komşu değil aynı zamanda da dost ülke olarak görüyordu. Bilemiyorum bu kime yarayacak, ama bize yaramayacak.

 

Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmesi sırasında konuşan Putin, Rusya’nın uçağın düşürülmesi hadisesini dikkatli bir şekilde araştıracağını ve bu olayın Türkiye-Rusya ilişkileri için ciddi sonuçlarının olacağını kaydetti.

 

Putin, Rus uçağının Türkiye, Rusya ve ABD arasında imzalanan Hava Olaylarını Önleme Anlaşması’na rağmen düşürüldüğüne dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız