Allah’a ve Resulüne itaat etmek, mü’minlerle beraber olmak ve mü’minlerin yolundan başka bir yola girmekten sakınmak, 256. Kur’an Buluşmasında ele alınan konuların odak noktasını teşkil ediyordu.

UTESAV organizasyonuyla MÜSİAD’ın Çobançeşme’deki genel merkezinde gerçekleşen 256. Kur’an Buluşmasında, Nisâ sûresinin şu mealdeki 115-116. âyetlerini okuduk:

Doğru yol kendisine açıkça belli olduktan sonra kim Peygambere muhalefet eder ve mü’minlerin yolundan başka bir yol tutarsa, Biz de onu yöneldiği yola sevk eder ve Cehenneme süreriz. Gidilecek ne kötü bir yerdir orası!

Allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz; onun dışında, dilediği kimsenin günahını bağışlar. Allah’a ortak koşan ise, pek derin bir sapıklığa düşmüştür.

Bu âyetlerin ve konuyla ilgili diğer âyet ve hadislerin ışığında yaptığımız tesbitlerin arasında şu hususlar öne çıkıyordu:

  • Resulullaha (s.a.v.) karşı çıkanlar ve mü’minlerin yolundan ayrılarak başka yola sapanlar Tevhidden sapmış kimselerdir.
  • Çünkü İslâm hayatın bütün alanlarını, kılcal damarlarına kadar Tevhid ilkesiyle kuşatmıştır.
  • Bu sistem herhangi bir ölçekte, herhangi bir yerinden müdahale bütün sistemi bozmaya teşebbüs anlamına gelir.
  • Sadece şirkin (o da müşrik olarak ölen kimseler için) af kapsamı dışında tutulması, hayatta esas olan şeyin ceza değil, ödül ve ihsan olduğunu gösterir.
  • Çünkü herkes günahkârdır / her günahkâr için tövbe kapısı açıktır / günahlar misliyle, iyilikler ise en az on misliyle karşılık görür.

Programın kesintisiz video kaydını buradan izleyebilirsiniz:

Herkese açık olarak cereyan eden Kur’an Buluşmaları Cumartesi sabahları 6:50’de kılınan sabah namazından sonra simit-peynir-çaydan meydana gelen bir kahvaltı ikramını takiben 7:30’da başlıyor ve 9:00’a kadar devam ediyor.

Programda hanımlara da yer ayrılmış bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız