m-firinci1

Mehmet Nuri Güleç (Fırıncı)

(1928-   )

İnegöl’ün Yenice Müslim Köyünde dünyaya geldi. Risale-i Nur talebeleri arasında, asıl adından ziyade, mesleğine izafetle, “Fırıncı Ağabey” olarak tanınır. Risale-i Nur’larla ilk tanışması, gençliğinde aklına takılan bazı soruların cevabını ararken gerçekleşti. O sırada Nuruosmaniye Camiinde müezzin olan Enver Ceylân hoca, kendisini bazı üniversiteli talebelerine yönlendirdi. Böylece İstanbul’daki faal Risale-i Nur talebeleriyle tanışmış oldu ve ondan sonra Risale-i Nur derslerine gidip gelmeye ve iştiyakla Risale okumaya başladı. Üstad ile tanışmak ise Bediüzzaman’ın Gençlik Rehberi duruşması için İstanbul’a geldiğinde nasip oldu. Daha sonra Bediüzzaman, Mehmet Fırıncı’nın Çarşamba’daki evinde üç ay kalacaktı.

Mehmet Fırıncı, çok geçmeden, kendisini Risale-i Nur’un neşir hizmetleri içinde buldu. Önceleri, ekseriyetle Isparta ve İnebolu’da Osmanlıca olarak yazılan Risaleleri burada ciltleyip muhafaza ediyor ve Anadolu’da gerekli yerlere tevzi ediyorlardı. Bu arada Risaleleri Latin harfleriyle de teksir ediyorlardı. Daha sonra eserler matbaalarda da basılmaya başladı. Bediüzzaman’dan sonraki yıllarda ise, Mehmet Fırıncı, Risale-i Nur hizmetinin pek çok açılımlarına öncülük etti. Bu suretle, Risale-i Nur’lar pek çok Batı ve Doğu diline çevrildi, birçok ülkede yayınlandı, uluslararası bilim platformlarında yüzlerce defa gündeme geldi, birçok üniversitede ders olarak okutulmaya başladı.

Nur hizmetindeki cevval ve müdebbir hali sebebiyle Üstad kendisine “İstanbul’un Hüsrev’i” derdi. Yine Üstadın ona taktığı bir başka lâkap da “zemberek” idi; bu da Fırıncı Ağabeyin insanları harekete geçirme kabiliyetini ifade ediyordu.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız