Görülmekte olan dâvâlarda FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) lideri olarak yargılanan ve hakkında birçok tutuklama kararı bulunan Fethullah Gülen, aranmakta olan örgüt mensuplarına “Kaçın” talimatı verdi.

Gülen’in bu talimatıyla birlikte birtakım sorular da su yüzüne çıktı.

ABD’deki sarayından yaptığı anlaşılan ve örgütün sitelerinde görüntülü olarak yayınlanan konuşmasında, Fethullah Gülen, T. C. yöneticilerini ve hakimleri Nemrud’a, kendilerini de Hz. İbrahim’e benzetti ve “Bir yerde Nemrutlar üzerinize geldiği zaman oradan çıkıp gidebilirsiniz; Hazreti İbrahim’in yoludur bu. Selefleriniz, seleflerinizin selefi öyle yapmıştır. Mü’minin kendisine zulmeden birisinin işini kolaylaştırması Allah’a karşı terbiyesizliktir. Ne diye zalimin, hainin işini kolaylaştırıyorsun?” dedi.

İbrahim aleyhisselâm korkak değildi

Bu konuşmasıyla, Gülen, örgüt mensuplarını firara teşvik ederek mevcut suçlarına bir suç daha eklemiş oldu.

Bunun yanı sıra, İbrahim aleyhisselâm’a da büyük bir iftirada bulunmuş oldu. Zira İbrahim aleyhisselâmın tehlikeyi sezer sezmez cemaatinden önce firar ederek kendisini sağlama alan örgüt yöneticileriyle hiçbir benzerliği yoktu. O, “Haklarında Allah’ın hiçbir delil indirmediği şeyleri siz Ona ortak koşmaktan korkmazken, ben mi sizin ortak koştuğunuz şeylerden korkacakmışım?” (En’âm, 6:81) diyerek kavmine karşı kahramanca duruş sergileyen ve ateşe atılmaktan da zerre kadar çekinmeyen ülü’l-azim bir peygamber idi.

Değirmenin suyu nereden?

Diğer yandan, bugün FETÖ dâvâlarıyla ilgili olarak haklarında yakalama kararı bulunan pek çok örgüt mensubu yurt dışına kaçmış bulunuyor. Hepsi de yüksek seviyede yönetici durumunda bulunan ve en azından bir kısmı lüks yaşama alışkanlıklarına sahip bulunan bu kimselerin nerelerde bulundukları, nasıl barındıkları, mutadları olan hayat seviyesini yabancı ülkelerde nasıl sürdürebildikleri, astronomik seviyedeki bu masrafların hangi “himmet” fasıllarından karşılandığı gibi sorular da bu arada zihinleri kurcalıyor.

Garibanların kaderi başka

Kaçmak ve yurt dışında diyar diyar dolaşmak, örgütün ancak üst seviyedeki yöneticilerine mahsus bir imtiyaz teşkil ediyor. Tabana mensup gariban takımından tutuklananların ise bu himmet fasıllarından yararlanma imkânı yok.

Onlar, hocalarının Amerikan saraylarından yayınlanan hamasî konuşmalarıyla idare ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız