Göreve geldiği günden bu yana İslâm ve Türk düşmanlığını her vesile ile açığa vuran Papa Françesko, Ermeniler için düzenlediği ayinde yine kinini kusmaktan geri kalmadı.

“Ermeni katliamı” iddiasıyla Vatikan’da düzenlenen 1,5 saatlik gösterişli ayini bizzat yöneten Françesko, yaptığı konuşmada sadece “katliam” kelimesini kullanmakla kalmadı, ayrıca  “Yirminci yüzyılın ilk katliamı Ermenilere karşı yapıldı” diyerek Ermenilerin istediğinden daha da fazlasını verdi.

Göreve geldiği günden beri muazzam bir medya desteğiyle “sempatik Papa” görüntüsü vermeye ve böylece Vatikan’ın ayyuka çıkmış ahlâksızlık ve suiistimalleriyle iyice çökmüş bulunan imajını onarmaya çabalayan Papa, İslâmiyet ve Türkler söz konusu olduğunda ise içindekini saklamak ihtiyacını hissetmiyor.

Françesko, daha göreve başlar başlamaz, Osmanlılara karşı savaşmış 800 kişiyi aziz ilân ederek Hıristiyanlık tarihinde bir ilk’e imza atmıştı. Gerçi bu karar kendisinden önceki Papa tarafından imzalanmıştı, ancak icrasını Françesko gerçekleştirdi ve bu hususta oldukça hevesli ve aceleci davrandığı da gözlerden kaçmadı.

Françesko, daha önce de “Müslüman liderlerin şiddet eylemlerine göz yumduğunu” ima eden, bize Hilâfet hevesinden vazgeçip Atatürk’ün peşinden gitmemizi öğütleyen beyanları ve Türkiye ziyaretinde ünlü bir başörtüsü düşmanını kendisine tercüman tayin etmesi gibi davranışlarıyla da İslâm düşmanlığını açığa vurmuştu.

Papa’nın geçmiş vukuatları için bkz.

https://www.yazarumit.com/papadan-bir-kustahlik-daha/

https://www.yazarumit.com/basortusu-dusmanina-papa-muhabbeti/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız