Paralel yapılanma ile ilgili çeşitli soruşturmalar kapsamında tutuklanan örgüt elemanlarının büyük bir psikolojik çöküntü içinde oldukları ve cezaevinde birbirlerine düştükleri, görgü şahitlerinin ifadesiyle de doğrulandı.

Gençlik yıllarını 28 Şubat mağduru olarak cezaevinde geçiren ve geçtiğimiz günlerde özgürlüğüne kavuşan Yakup Köse, Star gazetesine yaptığı açıklamada, FTÖ adıyla hakkında muhtelif dâvâlara konu olan paralel yapının mensubu olarak tutuklanan polislerin çok sayıda ziyaretçi ile kontrol altında tutulmak istenmesine rağmen, birbirlerini kıracak kadar moral çöküntü içinde bulunduklarını söyledi.

Köşe’nin Star’da yayınlanan haberinin konuyla ilgili bölümü şöyle:

 

Görüşmemiz esnasında çalan telefon hem Yakup Köse hem de bizim için büyük bir sürpriz oldu. Arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Erdoğan geçmiş olsun dileklerini iletti. Fethullah Gülen’in ABD ve İsrail destekçileri tarafından bir piyon olarak kullanıldığını kaydeden Köse, “Halkı hizmet adı altında 30 senedir sömürüyorlar. En büyük yolsuzluğu Gülen yaptı. Hangi iş adamlarının şantajla para aldıklarını çok iyi biliyoruz” dedi. Cezaevinde Paralel Yapı tutuklularının ziyaretçilerinin bol olduğunu belirten Köse, “Şu an cezaevinde birbirlerini kırıyorlar. Yatamıyorlar, uyuyamıyorlar, huzursuzlar, dayanamıyorlar. Çünkü bir dava uğruna değil, çıkar amacıyla hareket ettiler” dedi.

 

Örgüt hakkında peş peşe açılan soruşturmalar ve dâvâlar kapsamında geniş çapta tutuklamalar gerçekleştirilirken, örgüt ileri gelenleri de birbiri ardınca yurt dışında kendileri için güvenli buldukları yerlere kaçıyorlar. Sıradan elemanların ise böyle bir şansı bulunmuyor.

Örgüt lideri olarak hakkında muhtelif yakalama kararları çıkarılan Gülen ise, Amerika Birleşik Devletlerindeki sarayından çeşitli hamasî konuşmalar yapmak ve Cennet vaad etmek suretiyle örgüt mensuplarına moral vermeye çalışıyor. Ancak rahat bir ortamdan yapılan “Ey cemaat, siz savaşın, ben buradan size dua edeyim” meâlindeki bu konuşmalar, cezaevi duvarları arasında bulunan ve ağır cezalara çarptırılma ihtimaliyle karşı karşıya olan örgüt elemanlarının moralini düzeltmek için yeterli olmuyor.

Bu durum ise, örgütün lideri ile yönetim kadrosunda, itirafçıların çoğalacağı konusunda ciddî bir panik içine sürüklüyor. (Geçtiğimiz hafta Sabah gazetesinde yayınlanan bir mülâkatımızda bu duruma işaret etmiştik. Konuyla ilgili haberimize http://www.yazarumitsimsek.com/kucukler-iceri-buyukler-disari/ adresinden ulaşabilirsiniz.)

***

Yakup Köse, 28 Şubat mağduru olarak on sene hapis yattıktan sonra tahliye edilmiş, ancak geçtiğimiz Aralık ayında FTÖ tarafından gerçekleştirilen bir tezgâhla tekrar tutuklanmıştı. Altı aydır Silivri cezaevinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde özgürlüğüne kavuşan Köse, 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonunun, Çevik Bir’in tahliyesinin ve kendisinin tutuklanmasının aynı döneme geldiğine dikkat çekerek Cemaat ile Çevik Bir’in anlaştığını söyledi.

Star gazetesi haberinin tamamı:

http://haber.star.com.tr/guncel/erdogana-mutesekkirim/haber-1031913

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız