Kur’ân’ın en önemli emirlerinden birisini “tefekkür” teşkil ediyor. Ve bu emir, tıpkı namaz, oruç veya zekât gibi, farz bir vazife olarak hepimizi bağlıyor. Risale-i Nur ise, Müslümanların nice zamandır ihmal ettikleri bu farz vazifeyi tekrar canlandıran bir eğitim programını bize sunuyor.

İİKV organizasyonuyla gerçekleşmekte olan Tefekkür Derslerinin son bölümünde, Risale-i Nur’un Kur’ân-ı Kerim ışığında bize sunduğu tefekkür yöntemlerine bir nebze olsun göz atmaya çalıştık. Sunumlu olarak yayınlanan bu dersin ana başlıkları:

Kur’ân’da tefekkür emirleri: Bizi, Allah’ın kâinattaki âyetleri üzerinde tefekkür etmeye çağıran yüzlerce âyetten bazı örnekler.

Tefekkür levhaları: Bu âyetler ışığında Risale-i Nur’un tıpkı gözümüz önündeki bir manzaranın resmini çizercesine kâinatı birbirine bakan iki levha halinde tasvir edişi.

Dünyanın mahiyeti: Bu tefekkür levhaları içinde dünyanın taşıdığı anlam.

Tesbih eden varlıklar: Tefekkür levhaları içinde bütün varlıkların durumu. Kur’ân’ın onları “hamd ile tesbih eden varlıklar” olarak tasviri.

Nasıl tesbih ediyorlar: Herşey Allah’ı tesbih ediyor, ancak biz onların tesbihini nasıl anlayabiliriz?

Hem tesbih, hem müsebbih: Varlıkların her biri, Allah’ı tesbih eden bir dil; ama aynı zamanda onların kendileri de daha büyük bir dil içinde birer tesbih kelimesi.

Kâinatın tesbihatı ve insanın camiiyeti: Her biri kendi lisanıyla Allah’ı tesbih eden varlıklara mukabil, bütün varlıkların tesbihatını  anlayabilen insanın mahiyeti.

İnsanın iki tefekkürü: Âfâkî tefekkür ve enfüsî tefekkür.

İnsanlık tarihine bakış: Kur’ân-ı Kerimin insanlık tarihinden verdiği örneklere ibretle bakış ve bunlar üzerinde tefekkür.

Risale-i Nur’un metodu: Tefekkürde Risale-i Nur’ûn takip ettiği Kur’ânî metod.

Tefekkürname: Mesnevî-i Nuriyenin Arapça orijinalinde yer alan bir tefekkürnamenin tercümesi.

Tefekkür Derslerinin 8. bölümüne ait sunum dosyasını PPS ve PDF olarak şu adreslerden indirebilir, programın video kaydını da aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

PPS için: https://www.slideshare.net/mitimek4/tefekkr-231066745

PDF için: https://www.slideshare.net/mitimek4/tefekkr-231066784

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız