Risale-i Nur’ların aslına uygun şekilde basılmasıyla ilgili yetki ve sorumluluk artık Diyanet İşleri Başkanlığında.

Risalelerin devlet himayesine alınarak tahrifattan korunması ve aslına uygun şekilde basılması amacıyla geçtiğimiz aylarda yapılan yasal düzenleme gereğince bu konuda hazırlanan Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre, eserler aslına uygun olmak kaydıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca ya da Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği izin ve yetki çerçevesinde kişi ve yayınlanabilecek. Başkanlıkça verilen yetki ve izin çerçevesinde hareket edilmediği taktirde ise hukuki süreç başlatılacak.

Risale-i Nur’ların Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından neşredilmesi, Bediüzzaman Said Nursî’nin ısrarla takip ettiği gayelerden biriydi. Bu maksatla müteaddit mektuplar kaleme almış ve talebelerini defalarca devlet yetkililerine göndermişti. Bu mektuplarından birinde, Bediüzzaman, “Nurları himaye etmek Diyanet dairesinin hakikî bir vazifesidir” diyordu.

Eserin müellifi Bediüzzaman Said Nursî’nin arzusuna uygun olarak Risale-i Nur’ların devlet himayesine alınması, yıllardan beri başıboş bir şekilde Risale neşrederek bu yolla büyük kazançlar sağlayan bazı çevreler tarafından tepkiyle karşılanmış ve bu çevrelerin yayın organları, hadiseyi “Risale-i Nur yasaklanıyor” şeklinde kamuoyuna duyurmuşlardı.

Son olarak da, bu çevreler, Risale-i Nur’ların ezelî düşmanı CHP’nin güdümünde bu konudaki yasal düzenlemeyi iptal ettirmek için teşebbüse geçmişler ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesine bu konuda müracaatta bulunulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız