Başörtüsü aleyhindeki sözleriyle kamuoyunda bir öküz muhabbetinin kahramanı haline geliveren Sezen Aksu ile ilgili olarak Son Devir yazarı Mahmut Çetin, dikkatlerden kaçmaması gereken tesbitlerle dolu bir yazı yayınladı.

Aksu’nun “Yanlış anlaşıldım” şeklindeki açıklamasına atıfta bulunarak “Ben Sezen Aksu’yu hiç yanlış anlamadım. Onu işgal medyasından hep takip ettim. Aşağıya tasarlanmış bir idol portresi çıktı” diyen Mahmut Çetin’in yazısından satırbaşları:

Aksu, bir idol’dür ve belirli güç merkezlerinin starıdır. O yıllar önce, illegal Türkiye Kürdistanı Demokratik Partisi Başkanı Kemal Burkay’ın ‘gülümse’ şiirini söyleyerek, bu konudaki ilk adımını atmıştı. ‘Gülümse’ şiirinin ‘Bir kedim bile yok’ mısraı bugün hepimizin hafızasına kazınmış durumda. Sıradan bir şiiri bir starın değer haline getirmesi, aynı zamanda illegal bir düşüncenin meşrulaştırılması anlamına geliyordu.

***

Kudret Akın, ‘Çağdaş Mitler/Televizyon Programcılığında İzlence Çizelgelerini Oluşturma Sanatı’ adlı çalışmasında önemli şeyler söyler. Bugün mitoloji üretme işi, eski çağlarda olduğu gibi başı boş bırakılmamıştır. Günümüzde insanlar alabildiğine örgütlü ve düzenli toplumlarda yaşıyorlar. Özellikle kitle haberleşme araçları, televizyon, günlük gazeteler, dergiler, reklamcılık sistemi ve sinema hayatımıza egemen olan yeni mitler, yeni inanış biçimleri üretiyor.

Bu inancın taşıyıcıları ise idollerdir. İdol, idealize edilen, putlaştırılan kişidir. “Pop müziğin ilahı” sıradan bir söz gibi sunulur. Bu şirk sözü, medya tekellerinin her gün salgıladığı sıradan tanımlamalardan biri olmuştur.

***

Özdemir Erdoğan’a göre Sezen Aksu ve popcular güruhu toplumun zayıf taraflarını yani yükselen değerlerini karşılıyor. Sezen Aksu, “seni çıtır çıtır yerim” diyor, “kız hepsi senin mi” diye Tarkan’a şarkı sözü yazıyor. Neden? Toplumda yükselen cinsellik olgusunun farkına vardı ve bunu kullanıyor. Bir zihniyeti yaşama biçimi haline dönüştürüyor.

Şarkıları bu ideolojinin marşı, yaşama biçimi topluma sunduğu modeldir.

***

Mahmut Çetin’in Sezen Aksu ile ilgili yazısında daha neler var:

http://www.sondevir.com/?aType=yazarHaber&ArticleID=12065

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız