Silivri Cezaevinde iken paralelci tutuklularla beraber olan ve onların durumunu yakından gözleyen Yakup Köse, bu kişilerin itirafçı veya gizli tanık olmak istediklerini söyledi.

28 Şubat döneminde, daha 14 yaşında imam hatip lisesi öğrencisiyken İBDA-C örgütü üyeliği iddiasıyla hapse atılan, 15 yaşında ise idam cezası alan, tahliye olduktan sonra da yine paralelci polislerin kumpasıyla tutuklanan Yakup Köse, tekrar tahliye olduktan sonra, TRT Türk’te Alper Altun’un sunduğu Manşetten programına konuk oldu.

Köse’nin programda anlattıklarından bazı bölümler:

“O Fetullah Gülen buraya gelecek” dedikten birkaç saat sonra derdest edilerek tutuklandım. Ama ben yine sözümün arkasındayım. O Fethullah Gülen buraya gelecek. Ben şunu söylemek istiyorum. Bence gelsin. Korkacak bir şey yok. Acıtmayacak. Gelsin buraya. Madem “adalet” diyorlar. Gelsin, eğer suçsuzsa zaten berat edecek.

Bakın ben Silivri Cezaevinden çıktım. Silivri bir kampüstür. 8 No’luya kadar cezaevi vardır orada. Onlar da oradaydı, ben de oradaydım. (Gülen’in) 70 küsür bağlısı orada yatıyor. Kendisi de onları çok düşünüyorsa, bu davanın bir an önce olumlu veya olumsuz sonuçlanmasını istiyorsa buyursun gelsin.

Bu paralel yapının elemanları Silivri’ye girdiler. O hücreler var ya, hep televizyonlarında anlattıkları, başkaları için övdükleri F tipi cezaevleri var ya, onlar oraları bilmiyorlardı. Şimdi gördüler. Başlarını yastığa koydular, “Aman Allahım, biz burada mı yaşayacağız” dediler. Ve ne oldu, 5 ay içinde bunalmaya başladılar. (Abilerini) sıkıştırmaya başladılar, “Bizi buradan çıkarın” dediler.

Köse, 20 bin tutuklu ve hükümlünün kaldığı Silivri kampusundaki paralel örgüt üyelerinin tamamının F Tipi bloklara taşındığını ve artık 3 kişilik koğuşlarda kaldıklarını söyledi. Cezaevinden bir an önce çıkmak isteyen örgüt üyelerinin, kendi aralarında sürekli tartıştıklarını ifade etti. Silivri’deki paralel örgüt üyelerinin işledikleri suçun ve karşılığında alacakları cezanın farkında olduklarını söyleyen Köse, “Bu durum psikolojilerini bozdu. Çoğu bu suç karşılığında müebbet hapisle karşı karşıya. O yüzden itirafçı ya da gizli tanık olmak istiyor. Paralel örgütün büyük ağabeyleri dışarıdayken kendilerinin içeride olması ve sahipsiz bırakılmalarını hazmedemiyorlar. Zaman ilerledikçe dirençleri düşüyor” dedi.

25 Nisan’da kamikaze hakimler aracılığı ile tahliye hırsızlığı yapılmaya çalışıldığını hatırlatan Köse, “Bu kamikaze saldırısını yapan hakim Metin Özçelik, 28 Şubat sürecinde Müslüman tutsaklara idam cezası veren hakimdir. Şimdi girdi içeri oraya ‘medrese- i yusufiyye’ yaptı. Böyle bir şey olabilir mi? Aynı zamanda 17-25 Aralık operasyonlarını yöneten Celal Kara, Müslüman tutsaklara idam cezası istemiş, Metin Özçelik de o idam cezasını vermişti” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız