İslâmî değerlere karşı açtığı savaşta Cumhuriyet gazetesinin ifade özgürlüğünü yaman bir şekilde savunan Zaman gazetesi, Yeni Akit gazetesinin maruz kaldığı saldırı karşısında hiçbir tepki göstermedi, hattâ bu saldırının haberini, saldırganları haklı gösteren ve Yeni Akit’i aşağılayan bir üslûpla verdi.

Bilindiği gibi, Cumhuriyet gazetesi, bütün dünya Müslümanlarının nefretine muhatap olan  meş’um karikatürü yayınlayacağını açıklamış ve gazetenin bu tutumu toplumda büyük infial uyandırmıştı.

Peygamberimize saldıranlar masum!

Zaman gazetesi ise, bu tepkiler ve güvenlik kuvvetlerinin aldığı önlemler karşısında, bir kısım yazarlarıyla beraber, karikatürlerin asıl faili Charlie Hebdo ile Cumhuriyet gazetesinin savunmasına geçti.

Dünkü sayısında Cumhuriyet’i savunan Zaman, bugünkü sayısında savunmayı daha da ileri götürdü.

“Kutsala Saygı ve Basın Özgürlüğü” başlığı altında Zaman imzasıyla yapılan açıklamada, Cumhuriyet ve Charlie Hebdo dergisi bütünüyle masum gösterilir ve onlarla ilgili en küçük bir eleştiri ifadesi dahi yer almazken, bunlara karşı gösterilen tepkiler ve alınan önlemler tekrar tekrar suçlandı ve kınandı.

Yeni Akit için özgürlük yok

Bu arada, Yeni Akit gazetesi de bir grup saldırganın saldırısına uğradı. Saldırıda yaralananlar oldu ve gazete hasar gördü. Saldırının sebebi ise, gazete adına açılmış sahte bir Twitter hesabında Atatürk’e hakaret edildiği iddiası idi.

Zaman gazetesi, bu haberi, Yeni Akit’in Atatürk’e hakaret ettiğini iddia ederek duyurdu, Yeni Akit’in konuyla ilgili açıklamasına ise yer vermedi.

Yeni Akit’e saldıranlar masum!

Gazete, saldırganları ise “bir grup gösterici, bir grup vatandaş” ifadeleriyle anarken, Yeni Akit gazetesinden sürekli olarak “Y.Akit” kısaltmasıyla bahsetti.

Haberde Yeni Akit’in uğradığı saldırıyı suçlayan hiçbir ifade yer almadığı gibi, şu ana kadar Zaman cephesinden bu saldırıyı basın özgürlüğüne yönelik bir tehdit olarak değerlendiren hiçbir açıklama da çıkmadı.

Böylece, Zaman gazetesi ile sözcüsü olduğu Cemaatin gözünde Atatürk’e hakaretin her türlü karşı saldırıyı meşrulaştıran bir suç teşkil ettiği, Peygamberimize hakaretin ise ifade özgürlüğü içinde değerlendirildiği açıkça ortaya çıkmış oldu.

Konuyla ilgili diğer haberimiz:

http://www.yazarumitsimsek.com/cumle-zindiklar-cemaate-vekalet-vermis/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız