Geçtiğimiz günlerde toplanan Millî Eğitim Şûrâsında alınan kararlar uygulandığı takdirde, eğitim sistemimizde şu değişiklikler gerçekleşecek:

Din dersi ilkokul birinci sınıftan itibaren mecburî ders olarak okutulacak.

Liselerde bir saat olan mecburî din dersi iki saate çıkarılacak.

Kutlu Doğum Haftası, belirli gün ve haftalar kapsamına alınacak.

Hafız olmak isteyen öğrencilere halen tanınmakta olan bir yıl eğitime ara verme süresi, iki yıla çıkarılacak.

Osmanlıca ise, mecburî olsun veya olmasın, zaten bütün liselerde seçmeli ders olarak okutulmaya başlamış ve yüz binlerce öğrenci bu dersleri seçerek Osmanlıcayı öğrenmişti.

***

Diğer yandan, bilindiği gibi, bir süre önce yapılan yasal düzenleme ile, Risale-i Nur Külliyatının sahteleştirilmesi önlenmiş ve, müellif Bediüzzaman Said Nursî’nin arzusuna uygun olarak, eserin aslına uygun şekilde basılmasını gözetme vazifesi Diyanet İşleri Başkanlığına verilmişti.

***

Daha düne kadar kimsenin hayalinden geçmeyen güzel şeyler oluyor Türkiye’de.

Bütün bunlara kim sevinir, kim dövünür, o herkesin kendi bileceği bir iş.

Fakat insanları ve toplulukları asıl kimlikleriyle tanımak için de bugünler iyi bir fırsat:

Sevinenlerle dövünenlere bakın, yeter.

1 YORUM

 1. Sizlere hitap ediyorum. Başlarınızı kaldırınız, “Sadakte” deyiniz. Ve böyle demek sizlere borç olsun. Şu muâsırlarım, varsın beni dinlemesinler. Tarih denilen mazi derelerinden sizin yüksek istikbalinize uzanan telsiz telgrafla sizinle konuşuyorum. Ne yapayım, acele ettim, kışta geldim; sizler cennet-âsâ bir baharda geleceksiniz. Şimdi ekilen nur tohumları, zemininizde çiçek açacaktır.
  Biz, hizmetimizin ücreti olarak sizden şunu bekliyoruz ki: Mazi kıt’asına geçmek için geldiğiniz vakit, mezarımıza uğrayınız; o bahar hediyelerinden birkaç tanesini medresemin (HAŞİYE 1) mezartaşı denilen ve kemiklerimizi misafir eden ve Horhor toprağının kapıcısı olan kalenin başına takınız. Kapıcıya tenbih edeceğiz; bizi çağırınız. Mezarımızdan 1 هَنِيئًا لَكُمْ sadâsını işiteceksiniz.

  Şu zamanın memesinden bizimle süt emen ve gözleri arkada maziye bakan ve tasavvuratları kendileri gibi hakikatsiz ve ayrılmış olan bu çocuklar, varsınlar, şu kitabın (HAŞİYE 2) hakaikini hayal tevehhüm etsinler. Zira ben biliyorum ki, şu kitabın mesâili hakikat olarak sizde tahakkuk edecektir.

  (HAŞİYE 1) : HAŞİYE 1 Medresetü’z-Zehrâ’nın Van’daki nümunesi olan ve vefat eden Horhor Medresesinin mezartaşı hükmünde bulunan Van Kalesi demektir.
  1 : Ne mutlu size!
  (HAŞİYE 2) : HAŞİYE 2 İstikbalde telif edilecek Risale-i Nur Külliyatını hiss-i kablelvuku ile haber veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız