Emirdağlı Fikret Yörük, Bediüzzaman’ın elini öpmek için yollara dizilen çocuklardan birisiydi. O günleri hatırlarken, “Bediüzzaman geliyor diye hemen topu, oyunu bırakır, etrafında halka olur elini öperdik” diyor. Üstad’ın daima cebinde şeker, leblebi gibi şeyler taşıdığını ve çocuklara bunları ikram ettiğini de sözlerine ekliyor Fikret Yörük.

 

Ömer Özcan’ın “Ağabeyler Anlatıyor” adlı dizisinde yer alan hatıralarının çocukluk dönemiyle ilgili kısmında, Fikret Yörük aynen şunları anlatıyor:

 

Daha ilkokul üçüncü sınıfa giderken, sekiz-on yaşlarından itibaren 1952 ile 1959 seneleri arasında arkadaşlarımla yolda top oynarken Üstad’ı çok görürdüm. Çok da evine gittim. Üstad bazen yayan, bazen yaylı arabalarla gezintiye çıkardı.

Üstad Hazretleri çoğu zaman ikindi namazından sonra elinde şemsiyesiyle uzaktan gözükürdü. Kıyafetinden, yürüyüşünden kolayca tanırdık biz. “Bediüzzaman geliyor!” diye hemen topu, oyunu bırakır, etrafında halka olur elini öperdik. O da bizim başımızı okşardı. Üstad’ın cebinde kâğıtlı şekerler, leblebi, üzüm gibi şeyler hiç eksik olmazdı. Biz çocuklara bir şeyler verirdi Üstad.

Bir gün sıra bana geldiğinde verecek bir şeyi kalmadı. Biraz sonra sebebini anlatacağım, Üstad beni iyi tanıyordu. “Fikri evladım sana verecek bir şeyim kalmadı, dur sana para vereyim” dedi. Üstad bana “Fikret” değil, “Fikri” derdi. Bana üstünde başak resmi olan gümüş bir para (bir mecidiye)  verdi ve sıkı sıkı tembih etti, “Evladım bu parayı iyi muhafaza et, kaybetme” dedi. O para bende olduğu müddetçe benim cebimden para hiç eksik olmazdı. Mesela dayımı görürdüm; bir avuç harçlık para verirdi bana. “Dayı benim param var der, cebimdeki paraları bile gösterirdim. “Olsun bulunsun yanında” derdi. Diğer akrabalarımdan da aynı… Sonra babam beni Bakkal Ziya amcanın yanına çırak olarak verdi. O parayı ben orada karıştırdım. Ondan sonra cebimin bereketini göremedim bir daha. Harçlıklar bayramdan bayrama gelmeye başladı.

— Ömer Özcan, Ağabeyler Anlatıyor: 6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız